آشنایی با پا درد و درمان های آن

از باندهای کشی برای درد کشالهی ران پا میتوان استفاده کرد و از زانو تا مفصل ران را با آن تحت کشش قرار داد. پا درد گاهی تدریجی آغاز شده و به مرور زندگی فرد را مختل می کند به همین دلیل بهتر است در مراحل ابتدایی درد به پزشک مراجعه کرد. پا را ببندید. باندپیچی کشی، پا درد شدید و ورم ماهیچههای جلو و پشت ران را درمان می کند. گرمکردن ملایم پا، پا درد شدید ناشی از گرفتاریهای عروقی مثل التهاب همراه با لخته سیاهرگی را درمان می کند. درد ساق پا (تنوپریوستیت استخوان درشتنی) گاهی اوقات میتواند همراه با سایر بیماریهای مسبب درد ساق پا مانند سندرم کمپارتمان و شکستگی استرسی استخوان درشت نی رخ دهد.

بالاخره علل درد ممکن است در استخوان باشد؛ مثلا التهاب مغز استخوان و عفونت استخوانی همراه با درد شدید است. این وضعیت را به مدت 5 ثانیه نگه دارید و 10 بار با یک کشش خفیف تا متوسط تکرار کنید، به شرطی که همراه با درد نباشد. این کار سنگینی دردناک ناشی از التهاب همراه با لخته سیاهرگی را نیز درمان می کند. کفش مناسب و کف پا مناسب می تواند از بروز حنجره، ناخن های انگشتی، زخم ها، کولوس، بونونی، شکستگی های استرس، متاتارسالژیا، نورومای مورتون، انگشتان پا و پنساتیت پاستور جلوگیری کند. التهاب بافت پا از پاشنه تا انگشتان پا، از دیگر مواردی است که می تواند درد شدید در پا ایجاد کند. رگ به رگ شدن و کشیدگی معمولاً به دلیل نداشتن انعطاف پذیری کافی، کشش بیش از حد یا گرم نکردن بدن قبل از فعالیت ورزشی ایجاد می شود. ضربه حاد می تواند منجر به پیچ خوردگی و کشیدگی شود.

کشیدگی عضله، تاندون یا رباط – مثلاً به دلیل آسیبهای ورزشی. همچنین در این منطقه درد، ممکن است سفتی عضله، برآمدگی و یا توده نیز احساس شود. در این مورد ممکن است تنگی کانال نخاعی علت مشکل باشد و معاینه توسط ارتوپد توصیه میشود. تمرینات زیر معمولاً به بیماران مبتلا به این بیماری توصیه میشود. شایع ترین علت درد ساق پا و به اصطلاح بیماران گرفتگی رگ پشت ساق پا سیاتیک ، دیسک کمر و تحریک پذیری ناشی از بیماری های کمر می باشد ، هر چند ممکن است بیمار کمردرد نداشته باشد . اما در نوع عمقی آن ممکن است زخمهای پوستی هم دیده شود و لخته خون درون رگ در صورت کنده شدن میتواند به ششها رفته و باعث مرگ شود. بعضی دیگر بر این باوراند که التهاب تاندونها (تاندونیت)، کشش و رگ به رگ شدن عضلهها یا التهاب غشاء پیرامون استخوانهای درشت نی و نازک نی میتواند منشأ درد ساق پاباشد.

بهطور نادر، مشکل گردش خون ناشی از نازک شدن دیواره سرخرگ پشت زانو است. شعله ور شدن التهاب باعث درد شدید می شود. اگر این بیماری روی اعصاب پاها تأثیر بگذارد، باعث ایجاد احساس خارش، سوزش، بیحسی یا ضعف پاها میشود. التهاب کف پا باعث ایجاد درد در پاشنه میشود. بی حسی اپیدورال یک نوع بی حسی موضعی است که باعث قطع شدن درد در یک نقطه از بدن میشود. تورم ،ضعف ، محدود شدن عملکردوتغییر رنگ اطراف محل آسیب دیده میتواند از نشانه های کشیده شدن مفاصل باشد. درد ساق پا در پریود بیشتر می شود به دلیل اینکه پروسه های التهابی در بدن فعال می شود ، تغییرات هورمونی مستعد کاهش استانه درد و از همه مهمتر تحریک کمر و ریشه های کمر که به ساق پا عصب می دهند .