انواع پادرد؛ از درد رشد تا سیاتیک – Www.oipf.ir

اگر عروق باریک شوند، خون کافی لازم برای تأمین اکسیژن- به عضلات نمیرسد و در نتیجه منجر به درد میشود. انگشت چکشی ناشی از فشار غیر طبیعی در عضلات و تاندونهای اطراف مفاصل پا میباشد، که باعث خم شدن و پیچ خوردن انگشت میشود. روبروی یک دیوار ایستاده و پای سالم خود را از محل زانو کمی خم کنید. انواع دیگر التهاب دست در مچ دست و دست، شامل التهاب تاندون خم کننده مچ دست و تاندونهای «اکستانسور» (Extensor)، سندرم تقاطع و انگشت ماشه یا انگشت شست است. درد ممکن است به تدریج یا ناگهانی ظاهر شود و به مناطق دیگر دست، مچ یا بازو سرایت کند. جراح ارتوپدی قبل از جراحی با بیمار صحبت خواهد کرد تا بیمار را از خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با عمل آگاه کند. در هر عمل جراحی، خطرات زیادی وجود دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

درد معمولاً بین کشکک و جایی که تاندون به استخوان درشتنی متصل میشود، اولین علامت تاندینیت زانو است. التهاب تاندون زانو (استخوان کشکک) نوعی آسیب دیدگی در تاندونی است که کلاه زانو (کشکک) را به استخوان ران متصل میکند. به دلیل قطع خونرسانی به قسمت کاسهای مفصل لگن (سر استخوان ران) رخ میدهد. تاندون زانو همراه با ماهیچههای جلویی ران انجام فعالیتهایی مانند پریدن، ضربه زدن و دویدن را تسهیل میکند. هرچند همیشه دلیل دردپا یک موضوع ساده مثل فعالیت زیاد یا ضربه نیست. حرکت این مناطق ممکن است به دلیل درد و تورم دشوار باشند و همچنین این نوع التهاب میتواند باعث ضعف در دست شود.

• بیماری عروق محیطی (PAD): عبارت است از کاهش میزان خون وارد شده به پاها از طریق سرخرگها، که دلیل آن تنگ شدن رگهای خونی است. غلیظ شدن خون در رگ ها، سبب به هم چسبیدن سلول های خونی و ایجاد لخته می گردد. این عامل میتواند سبب شروع درد شدید شود. ماساژ دادن موجب بهبود سریعتر ماهیچهی آسیب دیدهای میشود که سبب درد پا شده است. این فشار ممکن است منجر به پارگی ریز تاندون شود که بدن سعی در ترمیم آن دارد. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs): داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن ممکن است به تسکین درد، التهاب و تورم کمک کنند. برای درمان این التهاب، اجتناب از فعالیتهایی که باعث درد و تورم میشوند کافی بوده و نیازی به درمان برای کاهش علائم نیست.

کف پای صاف و مخالف آن – قوس بیش از حد (پای پنجه یا شکل یا پای توخالی) – در اثر یک تاندون آشیل (تاندون عمودی پشت مچ پا) ایجاد میشوند که یا بیش از حد محکم و یا بیش از حد شل است. به نظر می رسد که رگ های واریسی، به شکل خطوطی پیچ خورده و به رنگ آبی تیره یا بنفش هستند که در اثر ضعیف بودن دریچه ها و دیواره های رگ ها ایجاد می شوند. التهاب تاندون کشکک یک آسیب متداول در اثر استفاده بیش از حد از زانو است که در اثر فشار مکرر بر روی تاندون آن ایجاد میشود. کیست گنگلیون نوعی توده کوچک است که با مایعی ژله مانند پر شده است و در اطراف مفاصل پا و تاندونها شکل میگیرد. برای درد زانو ابتدا اقدامات خود مراقبتی مانند یخزدگی ناحیه و کم کردن یا پرهیز از فعالیتهایی که باعث ایجاد علائم میشوند را امتحان کنید.