برای درمان پا درد و درد پشت ماهیچهٔ ساق پا چه باید کرد؟

هنگامی که فشار شدید روی عضلات یا تاندون پا قرار میگیرد، التهاب شدید ایجاد میکند و گاهی اوقات باعث ایجاد شکستگی میشود. یکی از چالش هایی که افراد مبتلابه پا درد و زانو درد با ان روبه رو هستند این است که آیا به پزشک مراجعه کنند یا به بخش اورژانس بروند. بر حسب وسعت عمل نوع کمربند توسط پزشک برای شما انتخاب شده و اعلام میگردد. معمولا در عمل ساده دیسک از کمربند کشی فنردار و در جراحیهای همراه پیچ گزاری از کمربند ساختنی که با اندازه گیری کمر شما و از فلز و یا پلاستیک ساخته خواهد شد استفاده میشود. معمولا از بیماری از گود اشلاتر تحت عنوان سندروم تحرک زیاد یاد میشود و معمولا به علت وارد شدن فشار به صفحه استخوان درشت نی، که بالاتر از زانو قرار دارد، ایجاد میشود و منجر به تورم و بر آمدگی استخوان درشت نی میشود. آسیبهای خاص مانند صدمات ورزشی پس از انجام آزمایشهایی چون اولتراسوند، پرتونگاری (اشعه ایکس)، سی تی اسکن، ام آرآی و اسکن استخوان به دقت ارزیابی میشوند.

همانطور که پا درد می تواند ناشی از سیستم عضله و استخوان باشد همچنین می تواند ناشی از بیماری های عروقی و عصبی باشد. میتوان با چند بار قرار دادن کمپرس یخ در روز طی 48 تا 72 ساعت نخست پس از بروز درد، هر بار به مدت 20 دقیقه، درد و التهاب عضله را کاهش داد. بر خلاف کشدگی عضله که باید برای کاهش درد ناشی از آن به تمرین و فعالیت خود ادامه دهید، اگر درد شما ناشی از اسپلینت ساق پا باشد باید استراحت کنید و تا زمانی که درد شما برطرف نشود از ورزش خودداری کنید. در اولین فرصت پس از عمل کمربندی که توسط جراح پیشنهاد شده را تهیه کنید تا نشستن و راه افتادن بیمار تسریع شود. برخی بیماران ترجیح میدهند که پس از عمل ستون فقرات به پهلو بخوابند و برای حمایت بیشتر از ستون فقرات، بالشی را بین زانوها یا زیر بدن بگذارند.

بایدها و نبایدهای پس از جراحی فقرات چیست؟ از درد نترسید چرا که هر دردی به معنی عود دیسک کمر نیست بلکه اغلب به معنی نیاز شما به مراعات بیشتر نکات ایمنی است. اما یکی از تفاوتهایی که در کلینیک پیشگام مشاهده خواهید کرد، این است که بهجای رفع علائم درد ساق پا، تجزیه و تحلیل کاملی از علت این عارضه انجام میشود، تا با رفع علت اصلی آسیب پذیری شما نسبت به درد ساق پا، از بازگشت درد و علائم آن جلوگیری شود. با این که ممکن است سر منشا درد پای شما مشکلی در ستون فقرات و مهره های آن باشد، اما مهم است بدانیم که در خود پا رشته های عصبی وجود دارند که احتمال آسیب دیدگی و یا پیچ خوردگی آن ها نیز وجود دارد.

برای بلند شدن از تخت زانوها را خم کرده و به پهلو بچرخید، سپس با کمک دست بالایی به تخت فشار بیاورید و تنه را بلند کنید همزمان پاها را به بیرون از تخت ببرید. ابتدا بر روی محل جراحی حوله نازکی قرار دهید تا از پوستتان محافظت کند و سپس چهار بار و هربار به مدت ۳۰ دقیقه از یک بسته یخ برای کاهش التهاب و تورم ناشی از عمل جراحی استفاده کنید. لازم است پانسمان زخم به صورت روزانه تعویض شود تا از بروز عفونت و سایر مشکلات جلوگیری به عمل آید ولی بتادین را مستقیماً روی زخم نریزید زیرا ترمیم زخم را دشوار می کند بلکه تنها اطراف زخم را با بتادین شست و شو دهید. به طور کلی عفونت و تومورهای بدخیم فقط یکی از پاها را درگیر میکند. اغلب ساق پای شما به طور ناگهانی بدون هیچ علت خاص دچار اسپاسم میشود. در صورتی که پوست پای شما رنگ پریده است و هنگام لمس کردن سرمای آن احساس میشود.