برای درمان پا درد و درد پشت ماهیچهٔ ساق پا چه باید کرد؟

موارد بسیاری است که میتوان پا درد را پدید بیاورد. در بسیاری موارد، درد پا را میتوان در خانه و بدون کمک دارو درمان کرد. این بیماری باعث درد شدید در مفصل زانو و مفصل انگشتان پا در شب شده و بیمار را از یک خواب راحت سلب می کند. این آسیب بسته به درجاتی که دارد، می تواند علت درد کف پا از ملایم تا شدید شود. آرتریت روماتوئید می­تواند علت درد کف پا در صبح باشد که باید آن را جدی بگیرید. در واقع زنجبیل تنها یک مسکن طبیعی نیست بلکه چندین فواید دیگر برای سلامتی نیز دارد؛ بنابراین حتی اگر آن را در روزهای عادی بنوشید، به شما کمک میکند تا برای مدت طولانی متناسب و سالم بمانید. درد عصبی حتی در هنگام استراحت می تواند رخ دهد.

قرار دادن یخ روی پا، مسکن OTC مصرف کنید، از لنت پا به منظور جلوگیری از ساییده شدن استفاده کنید، پاهایتان را استراحت دهید. درد کف پا گاهی اوقات با داروهای خانگی مانند ماساژ با یخ و استراحت قابل درمان است. اما تمامی آنها به روشهای خانگی و طب سنتی قابل درمان نیستند. در اغلب موارد علت درد کف پا در صبح به دلیل تاندونیت آشیل بدون جراحی قابل درمان است. این التهاب می­تواند منجر به تاندونیت آشیل یا سفتی و درد در ناحیه کف پا شود. علائم این بیماری هنگام صبح بدتر و شدید­تر می­شود البته بر خلاف فاسیت پلانتار، اگر تاندونیت آشیل دارید، در طول روز نیز احساس درد یا ناراحتی خواهید کرد. اگر در صبح دچار احساس درد و یا گزگز در کف پا به همراه علائم کم کاری تیروئید هستید ، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای بررسی تیروئید شما توصیه کند.

اگر دچار شکستگی تنشی هستید ، به احتمال زیاد در طول روز نیز احساس درد خواهید کرد. اگر مشکوک به شکستگی استرس هستید ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. همچنین ممکن است به دلایل دیگری مانند آسیب دیدگی، شکستگی و یا استرس بیش از اندازه باشد. اگر صبح از خواب بیدار شدید و پای خود را بر روی زمین گذاشتید و درد شدیدی در کف پای خود احساس کردید، سعی کنید به فعالیت­های روز قبل خود توجه کنید. در صورتی که یک شکستگی تنشی در کف پای خود داشته باشید، ممکن است متوجه دردی شوید که طی روزها یا هفته ها به همراه تورم ایجاد می شود. در صورتی که جواب شما به هریک از این سوالات مثبت است علت درد کف پا در صبح را خودتان یافته­اید و برای درمان نیاز به انجام مداخله دارویی نیست. این شرایط معمولا به ارث برده میشود، اما صافی کف پا میتواند پس از سالها پوشیدن کفشهای پاشنه بلند نیز ایجاد شود.

بارزترین نشانه این بیماری احساس درد بسیار تیز در کف پا و نزدیک به پاشنه می­باشد. این اتفاق ممکن است به دلیل ضعف عضلات، برخی ورزش های سنگین، دویدن های طولانی و نیز سر پا ایستادن یا پیاه روی های بسیار طولانی رخ دهد. علاوه براین، همیشه ازکفش های مناسب بپوشید تا از بروز مجدد این مشکلات جلوگیری شود. بافت­هایی که عضله را به استخوان پاشنه وصل می کنند، می توانند در اثر کف پای صاف، دویدن با کفش نامناسب، پرش­های زیاد از ارتفاع بلند و گرفتگی عضلات ساق پا ملتهب شوند. استخوان پاشنه توسط بافتی به نام فاسیای کف پا به انگشتان پا متصل می­شود. در این حالت تاندونهایی که در پنجه پا وجود دارند و پا و انگشتان را به سمت بالا میکشند، ملتهب میشوند و درد زیادی برای فرد ایجاد میکنند.