تاندون چیست ؟

این جراحی اغلب یک عمل سرپایی است و بیمار میتواند همان روز به خانه برود. درمان پارگی تاندون آشیل اغلب به سن، سطح فعالیت و شدت آسیب آن بستگی دارد. پیچ خوردگی شدید زانو یا قوزک پا به مداخلات پزشکی مانند فیزیوتراپی یا آتل بستن نیاز دارد و باید حتما بیمار را نزد متخصص برد. با کمک گرفتن از برخی ورزش ها می توان پا درد را تسکین داد. 2- با بالا گرفتن پاها، مانند حالتی که پاها را به دیوار تکیه دهید درد پاها کمتر می شود. ژنتیک در بیماری شریان محیطی نقش دارد، اما چهار مورد دیگر از پنج عامل خطر اصلی ابتلا به این بیماری یعنی سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول خون بالا و قند خون بالا یا دیابت قابل کنترل هستند. آنتیبیوتیکهای خاص: آنتیبیوتیکهای «فلوروکینولون» (Fluoroquinolone) مانند سیپروفلوکساسین (سیپرو) یا لووفلوکساسین (لواکین) خطر پارگی تاندون آشیل را افزایش میدهند.

به طور کلی افراد جوان و فعال به ویژه ورزشکاران، تمایل به انتخاب روش جراحی برای ترمیم تاندون آشیل کاملاً پاره شده دارند در حالی که افراد مسن بیشتر درمان غیر جراحی را ترجیح میدهند. جنسیت: پارگی تاندون آشیل در مردان پنج برابر بیشتر از زنان است. خطر دیابت در بارداری ها با اضافه وزن یکی از عواملی است که باعث ایجاد درد شدید در پاها می شود. وزن اضافی می تواند استرس اضافی بر فاشیای کف پا شما ایجاد کند. آسیب های ناگهانی نیروی مانند کسی که روی پای خود می نشیند، ممکن است نه تنها در افزایش خونریزی، بلکه باعث آسیب به عضلات و رباط های پا شود.

درد یا ناراحتی در هر قسمتی از ساق پا میتواند از درد خفیف تا درد شدید و ناگهانی متغیر باشد. ورزشهای تفریحی: آسیبهای تاندون آشیل بیشتر در هنگام ورزشهایی که در آنها دویدن، پریدن و شروع و توقف ناگهانی وجود دارند (مانند فوتبال، بسکتبال و تنیس) رخ میدهد. با گذر زمان، درد ممکن است در هنگام استراحت بیشتر دیده شود و دیگر با داروها برطرف نشود. بهتر است جوراب از زمان بیدار شدن در صبح پوشیده شود و تا آخر شب استفاده گردد . پزشک چند ساعت پس از جراحی بیمار را تحت نظر خواهد داشت، هنگامی که بیمار بعد از بیهوشی ناشی از عمل از خواب بیدار میشود، احتمالاً مچ پای خود را قرار گرفته در یک آتل میبیند که برای جلوگیری از حرکت تاندون است. داروهای ضد درد به تسکین درد بیمار کمک می کنند.

شوکهای با فرکانس بالاتر مؤثرتر هستند اما میتوانند دردناک باشند، بنابراین اگر بیمار احساس ناراحتی میکند بهتر است با پزشک صحبت کند تا امواج شوک را در حدی تنظیم کند که برای بیمار قابل تحمل باشند. اگر تب شدید یا درد زیادی در مچ یا ساق پا دارید که در حال بدتر شدن است سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. تزریق استروئید: پزشکان گاهی اوقات برای کاهش درد و التهاب، استروئیدها را به مفصل مچ پا تزریق میکنند. با پیشرفت آسیب، گاهی اوقات با بلند کردن یک جسم سنگین تاندون میتواند کاملاً پاره شود. هنگامی که یک یا چند تاندون شانه (روتاتور کاف) پاره میشود، تاندون دیگر کاملاً به سر استخوان بازو متصل نمیشود. این نوع تورم حاد به عنوان سندرم کمپارتمنت شناخته شده است که میتواند حاد یا بلند مدت باشد. این آسیب میتواند علامتی مانند تورم هم داشته باشد.