تاندون چیست ؟

این بیماری نوعی اختلال در تاندونهای بدون غلاف است که در اثر فعالیتهای مکرر یا طولانی مدت، اعمال فشار شدید، حالتهای نشستن و ایستادن نامناسب و لرزش یا تنش مکانیکی موضعی، فیبرهای تاندونها مانند یک طناب از بین رفته و پاره میشوند. با انجام فعالیتهای مکرر یا طولانی مدت، اعمال فشار شدید و لرزش و استرس مکانیکی ممکن است مایعات کافی تولید نشود یا مایعاتی با کیفیت روانکاری ضعیف تولید شود. تاندینوپاتی دوطرفه ممکن است به دلیل التهاب تاندون در اطراف عضله دو سر بازو یا تخریب تاندون در اثر حرکت تکراری دست در بالای سر یا روند پیری طبیعی بدن باشد.

بورسیت زانو زمانی اتفاق می افتد که کیسه های پر از مایع یا بورسا اطراف مفصل زانو ملتهب می شوند. دیوارههای داخلی غلاف، مایع لغزندهای به نام مایع سینوویال تولید میکنند که تاندون را روان میکند. درصورتی که مکانیسم اکستانسور (مراحلی زنجیرهای که زانو را قادر به صاف شدن میکنند) سالم باشد پارگی جزئی را میتوان بدون عمل جراحی کنترل کرد، این روش شامل ثابت کردن مفصل زانو در یک مهاربند، همزمان با توانبخشی است. هر دو پاشنه خود را روی زمین به صورت صاف قرار داده و سعی کنید رانهای خود را به سمت دیوار فشار دهید. انگشت را نگه دارید و آن را به سمت بالا بکشید، در حالی که پا را صاف کنید. پای آسیب دیده در این حالت باید راست بوده وعقب تر از پای اسیب دیده قرار دارد (مطابق تصویر بالا). دردهای ناشی از آسیب دیدگی رباط زانو در طول روز نیز وجود دارد اما در هنگام شب شدیدتر می شود و آرامش فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

این تغییرات پاسخ التهابی (پاسخ موضعی بافت به آسیب) را تحریک میکنند. از جراحی آرتروسکوپی یا جراحی باز (با استفاده از یک برش بزرگتر) گاهی اوقات برای درمان التهابِ استخوانی انجام میشود که به درمان غیر جراحی پاسخ نداده و باعث درد شده است. استفاده از کفش نامناسب: کفش نامناسب که پا در آن راحت نباشد و بهخصوص اگر با آن کار کنید یا ورزش کنید، حتما شما را بادرد ساق پا مواجه خواهد کرد. یک دستورالعمل عمومی خوب این است که سمت آسیب دیده را با سمت آسیب دیده مقایسه کنید. آرنج تنیس بازان یا همان چیزی که قبلاً به آن «اپی کندیلیت جانبی» (Lateral Epicondylitis) گفته میشد بیانگر شرایطی است که در تاندون خارجی آرنج، آسیب وجود دارد. در صورت آسیب به تاندون داخلی آرنج، به آن آرنج گلف بازان گفته میشود که قبلاً اپیکندیلیت داخلی نامگذاری شده بود. درد در آرنج که به بازو یا پایین بازو گسترش مییابد.

بیماران میتوانند این تمرینات را هنگامی شروع کنند که انعطاف پذیری آنها بهبود یافته و هنگام انجام یک تمرین تقویتکننده، درد کمی دارند و یا بدون درد هستند. بیماران بسته به وسعت جراحی و نوع بیماری زمینه ای که دارند یک تا چند روز پس از عمل در بیمارستان بستری میمانند. پس از آن دوش آب گرم یا کمپرس گرم به شل شدن عضلات کمک میکند. حمام گرم: یکی از بهترین روشها است و میتوان با اضافهکردن نمک به آب و قراردادن پا در آن عضلات را تسکین داد. از درمانهای توصیف شده برای این اختلال میتوان به درمان تسکین درد کوتاه مدت (به عنوان مثال، داروهای ضد درد، بند بازو، تزریق موضعی) و و درمان برای بهبود سلامت طولانی مدت تاندونها (به عنوان مثال، تمرینات قدرتی) اشاره کرد. این درمانها ممکن است مزایای پایدارتری داشته باشند و اثبات شده است که باعث تسکین طولانی مدت یا بهبود سلامت تاندونها میشوند.