درد ساق پا: درمان، علائم و علت

پزشکان به والدین توصیه میکنند که درد پای کودکان خود را تنها نشانهای از رشد استخوانها قلمداد نکنند و آن را هشداری برای ابتلا به بیماریهای استخوانی و یا خطر بروز مشکلات مرتبط با زانو در آینده در نظر بگیرند. لنگیدن متناوب، که نسبتاً شایع است، معمولاً پا را گرفتار میکند، اما گاهی در ران هم دیده میشود. گرفتگی و درد ماهیچه پا یکی از شایع تری علت های پا درد در شب است که به آن گرفتگی کنترل نشده عضلات پا نیز گفته می شود. خار پاشنه یا التهاب پرده کف پا( فاشیای کف پا یا پلانتار) یکی از علل شایع درد پاشنه است.این بیماری به علت التهاب یک باند ضخیم است که از کف پای شما عبور می کند و استخوان پاشنه پا را به انگشتان پا متصل می کند (فاسیای کف پا ورم فاشیای کف پا که معمولا خار پاشنه نامیده می شود، معمولاً باعث درد شدید می شود که معمولاً با اولین قدم های شما هنگامی که از تخت پای خود را به زمین میگذارید در صبح شروع می شود.پس از مدتی پس از برخاستن و حرکت ، درد به طور معمول کاهش می یابد ، اما ممکن است پس از مدتی ایستادن ، دوباره برگردد.

التهاب پرده کف پا یا خار پاشنه به طور معمول باعث ایجاد درد در کف پا در نزدیکی پاشنه پا می شود. سایر شرایطی که باعث درد عصب سیاتیک می شود می تواند شامل تنگ شدن کانال نخاعی، تشکیل زائده های استخوانی به خاطر ابتلا به آرتروز و گاز گرفتن اعصاب در نتیجه تغییرات ایجاد شده در ستون فقرات باشد. در حالی که نشسته اید یک حوله را روی زمین گذاشته و کف پای خود را روی آن قرار دهید. انگشتان پنجه پایتان را با دست نگه دارید و آن را در حالیکه پایتان را صاف می کنید، به سمت بدن تان بکشید. هنگامی که عصب تحت فشار قرار می گیرد، عملکرد عادی آن دچار اختلال شده و این شرایط ایجاد ضعف در عضلات، بی حسی ، ضعف ساق پا یا احساس سوزش کف پا و کمر را به همراه دارد.

درد عصب سیاتیک یا درد سیاتیک کمر اغلب اشاره به کمر دردی دارد که معمولاً به صورت تیر کشیدن در ناحیه کمر، ران ها، پشت و پایین پا احساس می شود. در این حالت درد می تواند به صورت ناگهانی ایجاد شده یا به تدریج و با گذشت زمان افزایش پیدا کند. اجازه بدهید پاشنه های شما از لبه پله به آهستگی پایین بیایند و در تمام این مدت عضلات پشت ساق خود را شل و ریلاکس نگه دارید. بعضی پزشکان عقیده دارند که تقویت عضلات کف پا میتواند موجب کاهش درد پاشنه شود. چسب از این محل شروع میشود و در لبه خارجی پا پایین آمده و از پشت پاشنه عبور کرده و از زیر کف پا به محل اول برمیگردد. درد عصب سیاتیک در اکثر مواقع در نتیجه فتق دیسک کمر یا جا به جا شدن دیسک از محل صحیح آن ایجاد می شود و در اینگونه مواقع معمولاً دیسک به ریشه های اعصابی که متصل به عصب سیاتیک است، فشار وارد می کنند.

محل شروع، لبه خارجی پا درست زیر انگشت کوچک پا است. بونیون، یک برآمدگی در مفصل انگشت شست پا است. شواهدی وجود دارد که نشان میدهد این تکنیک در بهبود درد و عملکرد و همچنین کاهش ناتوانی موثر است. افرادی که کلسترول بالا دارند، بیشتر از افراد دیگر در معرض درد تاندون قرار میگیرند. در بیشتر موارد هنگام شکستگی انگشت پا پزشک نمی تواند کار زیادی انجام دهد. این ورزش باعث بهبود گردش خون در پاها شده و برای تمام علل متفاوت درد پا مفید است. پزشکان معتقدند گاهی اوقات درد پا از سن سه سالگی به بعد در کودک و اغلب به هنگام شب بروز میکند که اغلب والدین آن را درد ناشی از رشد استخوانبندی پاها به حساب میآورند اما توجه به این نکته ضروری است که این وضعیت نباید برای مدت زمان طولانی مورد غفلت قرار گیرد زیرا میتواند زنگ خطری برای ابتلای کودک به التهابات مفصلی در آینده باشد.