درد ساق پا: درمان، علائم و علت

در ادامه عمده ترین عواملی که می توانند علت درد کف پا باشند همراه با راهکارها و درمان ها شرح خواهیم داد. آسیب دیدگی معمولا با احساس بیثباتی در هنگام پیاده روی یا تمرین همراه است و میتواند علت درد پا باشد. صافی کف پا زمانی اتفاق میافتد که قوسهای پا صاف میشوند (اغلب هنگام ایستادن یا راه رفتن)، که باعث درد پا و سایر مشکلات میشود. این وضعیت ممکن است فقط هنگام راه رفتن یا ایستادن رخ دهد. با توجه به اینکه در برخی از مواقع علل درد پا در ناحیه توپی پا به دلیل آسیب وارد شدن با راه رفتن روی سطوح سخت می باشد، لذا بهتر است کف پا را با کمی یخ برای چند دقیقه استراحت دهید. به منظور رفع این مشکل می توان علاوه بر مصرف داروهای مسکن و ضد درد، از یخ برای استراحت دادن به پا استفاده نمود. عدم استفاده از کفش های مناسب و آسیب وارد شدن به پا به دلیل پریدن و راه رفتن روی سطوح سخت و بسیاری از عوامل دیگر همگی می توانند در بروز این مشکل و درد تاثیرگذار باشند.

درد ساق پا اغلب در خانه قابل درمان است، اما اگر درد ناگهانی، شدید یا مداوم باشد، یا اگر علائم دیگری وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی پیدا کنید. شکل 1) چند عدد از این عضلات در اعماق ساق پا قرار دارند (تیبیالیس خلفی، فلکسور بلند انگشتان، فلکسور لونگوس هالوسیس و سولئوس) و به مرز داخلی استخوان ساق پا (درشتنی) متصل هستند. این تاندون، یک تاندون بسیار قوی است که عضلات ساق پا را به استخوان پاشنه متصل می کند. درد کف پا از جمله ناراحتی هایی است که می تواند زندگی و فعالیت های روزمره را دچار اختلال کند. اما علت درد کف پا چه می تواند باشد؟ به طور کلی، درد عصبی ابتدا انگشتان و نواحی اطراف را مبتلا کرده و سپس به تمام مچ و نواحی بالا تر پا سرایت می کند. پا درد به دلیل سندرم پای بی قرار ، که در بین بیماری های سیستم عصبی کاملاً شایع است ، با حرکت دادن پا یا راه رفتن کاهش می یابد.

این کار سنگینی دردناک ناشی از التهاب همراه با لخته سیاهرگی را نیز کاهش میدهد. پا یک سیستم بسیار پیچیده است که نیروی محرکه را برای ما فراهم می کند تا راه برویم، هنگامی که درد وجود دارد، بدن با تغییر شیوه حرکت یا عملکرد در تلاش برای کاهش درد واکنش نشان می دهد. علت درد کف پا یکی از سوالات رایجی می باشد که اغلب افراد به دنبال پاسخی برای آن هستند تا به این مشکل غلبه کنند. در صورتی که مشکل مخصوصی مثل بدشکلی پا یا چرخش پا به سمت داخل دارید، ارتزهای سفارشی به کنترل درد پای ناشی از آنها کمک میکند. در برخی موارد برای مشاهده داخل مفصل به آزمایشات تخصصی بیشتری، مانند سایر انواع عکسبرداری و اسکن یا جراحی لاپاراسکوپی (جراحی سوراخ کلید) یا آرتروسکپی ( درونبینی مفصل) نیاز است. برخی از دلایل درد مفصل نیاز به درمانهای طولانی مدت دارند. همچنین برای تشخیص علت درد مفاصل ممکن است لازم ببیند آزمایش خون و عکسبرداری با اشعه ایکس انجام دهید.

همچنین توصیه میشود که اگر مرتب زانوی خود را حرکت میدهید و یا پای شما روی سطح سختی است زیر زانوی خود یک کوسن بگذارید. یک متخصص طب سوزنی می تواند این تغییرات را ارزیابی کند و به شما در انجام اصلاحات مناسب کمک کند. این نکته بسیار مهم است که برای تشخیص دقیق علت درد پای خود به مطب پزشک بروید تا شما را معاینه کند. اگر علائم برای مدت طولانی باقی ماندند، بدتر شدند و یا انجام کارهای روزمره را برایتان دشوار کردند، به پزشک مراجعه کنید. فاشیای پلانتار رباطی در کف پاست که هم از قوس پا محافظت می کند و هم راه اتصال انگشتان به پاشنه است.