درد ساق پا: درمان، علائم و علت

• پادردی که مزمن شده و زندگی روزمره شما را مختل کرده باشد. وزن شما نقش عمده ای در درد زانو دارد. این تاول ها می توانند در هر نقطه ای از پا و یا حتی انگشتان ایجاد شوند (معمولاً در قسمت گرد کنار پا یافت می شوند). کشیدگی آسیب به عضلات یا تاندون ها است. پا انواع مختلفی دارد: بیش از حد خم، بیش از حد صاف، کف پای صاف، قوس به سمت بالا، که همراه با ژنتیک، استرس یا برخی شرایط خاص، می تواند باعث بی ثباتی و جابه جایی استخوان ها شوند. داروها : مسکن ها مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ،) و ناپروکسن سدیم (Aleve) ممکن درد و التهاب ناشی از ورم کف پا را کاهش دهند. برخی داروها همچون ناپروکسن، تری پاراتاید، رالوکسیفن، آیرون ساکروز داخل وریدی، پرگابالین از جمله داروهایی هستند که یکی از مهم ترین عوارض جانبی شان گرفتگی و درد عضلات است.

درد پاشنه پا یکی از رایج ترین انواع درد پا می باشد. برای درمان درد پا و ضعف پا بسته به علت درد روشهای گوناگونی وجود دارد. درصورتیکه شما با چنین شرایطی روبرو شدید، باید حتماً در اسرع وقت به یک مرکز ارتوپدی معتبر مانند مجموعه ما که هم از لحاظ تجهیزات پزشکی مجهز باشد و هم متخصصان ارتوپدی متبحری در آن فعالیت داشته باشند، مراجعه کنید؛ زیرا این درد میتواند نشانهای از یک بیماری و آسیب جدی باشد و سهلانگاری در پیگیری تشخیص و درمان آن میتواند وضعیت شما را بدتر کند. چه شرایطی مراجعه به ارتوپد را اجتنابناپذیر میکند؟ چنین شرایطی در حین دویدن، باعث اصطکاک یا ایجاد پینه های دردناک می شود. اما در نوع عمقی آن ممکن است زخمهای پوستی هم دیده شود و لخته خون درون رگ در صورت کنده شدن میتواند به ششها رفته و باعث مرگ شود. در صورت عدم درمان این بیماری، امکان زخم شدن و باز شدن آن وجود دارد.

استئوآرتریت به تنگ شدن و سفت شدن شریان به علت تجمع چربی کریستال گفته میشود. اگر کفشی بسیار باریک، تنگ و پاشنه بلند بپوشید که پا را فشرده کند، باعث اصطکاک و ضخیم شدن عصب می شود. همانطورکه در ابتدا نیز گفتیم موارد بسیار متعددی اعم از فتق دیسک کمر، دیابت، نوروماهای مختلف، آسیب به تاندونها، مفصلها و رباطها و انواع شکستگیها و دررفتگیها میتوانند باعث درد پا شوند. با توجه به ساختار پیچیده هر قسمت از پا دلایل بسیار متعددی ممکن است باعث درد پا شود و تشخیصها بسیار متفاوت هستند. این امر باعث می شود که یک قسمت از استخوان پا، بالاتر از قسمت های دیگر باشد. اگر سطح درد شما مثلاً به 5 در مقیاس یک تا 10 برسد، باید به یک متخصص پا مراجعه کنید. ازآنجا که بیشتر مشکلاتی که پا درد را ایجاد میکنند مربوط به رشته ارتوپدی است، در قدم اول بهترین پزشک متخصص ارتوپد در یک مرکز معتبر ارتوپدی است.

همچنین اگر مشکلات دیگری ازجمله بیماریهای مزمن مانند آرتروز و یا بیماریهای مربوط به آسیبهای عصبی باعث پادرد شما شده باشند، شما را به متخصص مغز و اعصاب یا اورولوژیست ارجاع میدهند. نوروپاتی در دوره بارداری هم میتواند بروز کند، زیرا در این دوره فشار رحم میتواند باعث ملتهب شدن عصب و پا درد در دوران بارداری گردد. این مشکل هنگام آسیب وارد شدن به اعصاب انتقالدهنده پیام به مغز و برعکس اتفاق میافتد. همچنین استفاده از کفش مناسب نیز می تواند فشار استخوان پا را کاهش دهد.استئوآرتریت زمانی اتفاق میافتد که غضروف محافظ مفاصل شما فرسوده میشود. شما میتوانید برای انجام صحیح این کار از مشاوران ما در مرکز تخصصی ارتوپدی میر کمک بگیرید. همانطور که میدانید پا از قسمتهای مختلف شامل قسمت بالایی مانند ران، قسمت زانو، ساق پا و پایین پا که به نام خود پا شناخته میشود، تشکیل شده است. در این حالت، ایجاد التهاب ماهیچه در امتداد لبه استخوان ساق پا، سبب بروز درد در هنگام راه رفتن، دویدن یا پرش می گردد.