درد ساق پا: درمان، علائم و علت

پوشیدن کفش بیشتر از طول عمر، کفش نامناسب یا سایز نادرست کفش میتواند بر سلامت پاهای شما تاثیر بگذارد. این مشکل موجب درد، تیر کشیدن یا بی حسی و یا احساس سوزن سوزن شدن پا میشود، این مشکل میتواند از پنجه تا روی پا گسترش پیدا کند.نوروپاتی محیطی دلایل زیادی نظیر دیابت و کمبود های ویتامین و مصرف بعضی داروها یا در معرض بعضی سموم قرار داشتن دارد. این امر ممکن است سبب بروز درد در هر دو پا و بی حسی و کم حسی در ساق پا شود. خستگی عضلانی، کم شدن آب بدن و بعضی از داروها مثل داروهای ادرار آور و استاتین منجر به گرفتگی عضلانی و درد پا می شوند. متناوبا، مخلوطی از مقادیر مساوی سرکه و آب را در دو ظرف قرار دهید. به دلیل اختلال عملکرد یکی از دو شاخه اصلی عصب سیاتیک ایجاد میشود که میتواند موجب مور مور شدن و درد در پشت پای فرد میشود، این موضوع باعث ضعیف شدن پنجه یا قسمتهای پایین پا میشود.

اتصال غیر طبیعی استخوان های مچ پا (Tarsal Coalition) نوعی پل استخوانی است که دو یا چند استخوان پا را به هم وصل میکند. این مشکل به دلیل فشار یا آسیب به عصب پا یا بخش پایینی کمر ایجاد میشود. یکی از دلایل این بیماری استفاده بیش از حد از پا در ورزشهای سنگین نظیر دویدن، صخره نوردی یا پرش میباشد، همچنین ضعیف شدن ماهیچهها یا سفتی این تاندون نیز میتواند این مشکل را ایجاد کند. ۲- بافتهای نرم: مثل التهاب تاندون اکستنسور یا التهاب تاندون تیبیالیس قدامی . زمانی که عصب تحت تاثیر قرار میگیرد، احساس سوزنسوزن شدن یا سایر علائم مربوط به عصب را دارید. درد وضعف حاصل از کشیده شدن کف پا روی ناحیه پایین پا یعنی بین پاشنه و انگشتان میباشد . اثرات درازمدت کفشهای نامناسب ضعیف ممکن است از ناحیه گردن، ذرات، قوزک پا، تحریک اعصاب و مفاصل و ناهماهنگی از انگشتان پا باشد.

التهاب تاندون قدامی تیبیالیس در جلوی قوزک پا رخ میدهد، این تاندون وظیفه بلند کردن پا و خم کردن مچ پا به سمت بالارا بر عهده دارد. درد در بالای استخوان پاشنه، علامت معمول آسیب تاندون آشیل است که یکی از شایعترین علتهای پادرد محسوب میشود. پادرد معمولاً با استراحت، یخ، گرما، ماساژ، داروهای مسکن درد و تمرینات کششی ملایم بهبود پیدا می کند. داروهای ضد التهاب میتوانند به کاهش التهاب بیماریهایی نظیر نقرس کمک کنند. استروئیدها می توانند در مدت 24 ساعت درد را کاهش دهند. برخی از شایعترین علل درد ساق پا، شرایط جزئی یا موقتی هستند که پزشک میتواند به طور موثر آنها را درمان کند. علائم این بیماری شامل سفتی، درد و تغییر شکل یک یا چند انگشت میشود که به انگشت چکشی معروف است. دلایل این بیماری استفاده از کفشهای تنگ و نوک تیز، صدمه به انگشتان، مشکلات اعصاب یا رگهای خونی و آرتروز میباشند.

فشار زمانی رخ می دهد که یک عضله یا گروهی از ماهیچه ها به نقطه ای که در آن پاره شدگی فیبرهای عضلانی وجود دارد، تاکید می شود. زمانیکه لیگامنت ها بیش ازحد کشیده میشوند باعث رگ به رگ شدن وآسیب به لیگامنت های میشود. استراحت کردن به بهبود این نوع از درد ها کمک می کند. امکان بروز این نوع درد در تمام طول روز وجود دارد اما شیوع آن در هنگام راه رفتن و شب هنگام به حدی آزار دهنده است که فرد تمایلی برای گذاشتن پا روی زمین ندارد. در واقع بر خلاف شکستگی های معمول که بر اثر وارد شدن نیرویی ورای حد تحمل استخوان ایجاد می شوند در این نوع شکستگی نیروی به مراتب کمتر ولی به تعداد دفعات زیاد باعث شکستگی می شود مانند ضربه های حین رژه رفتن یا دویدن یا حتی راه رفتن بیش از حد طولانی .در این شرایط پای فرد به شدت درد میگیرد، ورم میکند و در ناحیه شکستگی، به برخوردها حساس میشود.