درد پاشنه پا چگونه درمان میشود

اگر بیمار مجبور است راه برود، کفشهایی که بهخوبی اندازهاند و پا را محافظت می کنند و تنگ نیستند، بپوشد. هر کسی میتواند به آن دچار شود، به خصوص اگر کفشهای ناسازگار یا ناراحت کنندهای بپوشد. بدون داشتن کفش مخصوص برای اصلاح پنجه پا، ممکن است دچار تحریک و کالوس (پینه) شوید. درد پنجه پا هنگامی رخ میدهد که انگشتان پا به سمت پایین حرکت میکنند و قادر به صاف شدن نیستند. ناخن داخل گوشت پا، هنگامی رخ میدهد که پوست در یک یا هر دو طرف و در بالای ناخن رشد کند. پیچ خوردن انگشت پا ممکن است هنگامی رخ بدهد که انگشتان پا را فشرده کردهاید یا به جایی کوبیدهاید و به تاندون یا بافت نرم انگشتتان آسیب زدهاید. کفی کفش را امتحان کنید. داروهایی مانند کلشیسین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یا پردنیزون مصرف کنید. از مصرف غذاهایی که میتواند نقرس را بدتر کند، خودداری کنید.

سعی کنید با کمک انگشتان پا تیله ها را از روی زمین برداشته و در داخل یک لیوان بیندازید. پزشک به احتمال زیاد فرد را به پوشیدن کفشی با کفی گسترده و عمیق برای انگشت پا توصیه میکند. به علاوه پوشیدن جوراب روزانه از گرفتگی عضلات ساق پاها در هنگام خواب هم جلوگیری میکند. این درد می تواند به علت مشکلاتی در استخوان یا عضلات ران به علت اختلال در عملکرد عروق یا اعصاب ران بوجود بیاید. پادرد، هر گونه درد یا ناراحتی در پا، از مفصل ران تا پاشنه را شامل میشود. شست کژی وقتی اتفاق میافتد که انگشت دوم، سوم یا چهارم در مفصل میانی خم میشود و ظاهری شبیه به چکش ایجاد میکند. همچنین مطمئن شوید فرزند شما از طریق رژیم غذایی به میزان کافی کلسیم دریافت میکند. لیزردرمانی در مجموع پیامهای عصبی دردناک را کاهش داده و حس شما از درد پا را کمتر میکند.

کمربند طبی یا بریس ستون فقرات را در دوران نقاهت ثابت نگه میدارد. حالت بدنی خوب را تمرین کنید: وضعیت استقرار خوب باعث کاهش فشار بر ستون فقرات میشود. علائم آن درد و سفتی مفصل است که با گذشت زمان بدتر میشود. این مشکل با ناهمترازی اولین مفصل انگشت پا همراه است. افراد مبتلا به زائده استخوانی کنار پا اغلب دارای شست کژی (خمیدگی قلاب مانند شست پا به طرف پایین) نیز هستند. یک زائده استخوانی در امتداد لبه پا است که در کنار پایه انگشت بزرگ قرار دارد. چکشی شدن انگشت شصت پا، نوعی آرتروز در پایه انگشت بزرگ است. نقرس که نوعی آرتروز است، میتواند باعث درد انگشتان پا شود.

اگر درد حتی پس از درمان خانگی نیز کاهش نیافته است، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. اگر این درمانها مؤثر نباشد، به پزشک مراجعه کنید. دکتر «کیسی هامبیرد» از دانشگاه «جان هاپکینز» در بالتیمور می گوید اگر فردی از داخل هواپیما پیاده شود و بگوید پاهایم درد می کند باید به بیمارستان مراجعه کند. پینهها نواحی وسیعتری را ممکن است درگیر خود کنند که منجر به درد کف پا میشوند. پا از قسمتهای مختلفی اعم از تاندونها، مفصلها، عضلات، استخوانهای ریز و درشت، ماهیچهها و بافتها تشکیل شده است که آسیب در هرکدام از این قسمتها میتواند خود را با علامت درد در ناحیه آسیبدیده و اطراف آن نشان دهد. بر روی ناحیه دردناک یخ بزارید. اولین کاری که در شروع صبح برای رفع درد کف پا انجام می دهید می تواند این تمرین باشد.مانند شکل یک باند کششی و یا یک حوله را دور ناحیه برجسته کف پا که کمی از انگشتان پایین تر است قرار دهید.