درد پاشنه پا چگونه درمان میشود

تاندونیت کلسیفیک یا کلسیفیه هنگامی رخ میدهد که رسوبات کلسیم در عضلات یا تاندونها جمع شوند. خانم های باردار باید توجه داشته باشند برای پیشگیری از ابتلا به چنین دردهای خصوصا در ماه های آخر بارداری از مواد حاوی کلسیم و منیزیم بیشتر استفاده کنند. همچنین گاهی اوقات درد تاندون به دلیل التهاب در اطراف بلورهای کلسیم در تاندون یا اطراف آن (تاندونیت کلسیفیک) ایجاد میشود که علت رسوبات اغلب مشخص نیست. فرسایش دیسک کمر: دیسکهای بینمهرهای به موازات بالا رفتن سن خشک میشوند (آب خود را از دست میدهند)، تحلیل میروند، انعطافپذیری و دامنه حرکتیشان کاهش مییابد و در نتیجه دردی در دیسک بروز مییابد که گاهی تا پایین پا و ساق پا نیز منتشر میشود. پا درد ناشی از التهاب و تحت فشار قرار گرفتن ریشه عصب معمولاً انفجاری و تیر کشنده بصورت دردی از لگن تا ساق پا و یا دردی که از کمر شروع می شود و در پا منتشر می شود، است.

علل دیگر، مانند بیماری شریانی محیطی (PAD)، در طول زمان ایجاد می شوند. بیشتر آسیبهای تاندون در نزدیکی مفاصل مانند شانه، آرنج، زانو و مچ پا رخ میدهند. تاندونهای خمکننده انگشتان پا شامل موارد زیر هستند: تاندون خمکننده انگشت شست پا (Flexor Hallucis Longus)، تاندون کوتاه خمکننده انگشتان پا (Flexor Digitorum Brevis)، تاندونهای «لومبریکال» (Lumbrical)، تاندون «ابدکتور هالوسیس» (Abductor Hallucis)، تاندون دراز خمکننده انگشت پا (Flexor Digitorum Longus) و تاندونهای ابداکتور دیجیتی مینیمی (Abductor Digiti Minimi). در موارد شدید، بیمار ممکن است موقع راه رفتن لنگ بزند، اگر چه این حالت ممکن است با تمرینات گرم کردن بدن، تا حدودی کاهش یابد. بسیاری از تاندونهای دیگر کمک میکنند تا قسمتهای دیگر بدن مانند سر و گردن را حرکت دهید یا به حرکت چشمها، پلکها و فک کمک میکنند که شامل موارد زیر هستند: تاندونهای چشمی (Ocular)، تاندونِ بالا برنده پلکها (Levator Palpebrae)، تاندونهای فک (Masseter) و تاندون گیجگاهی (Temporalis). اگر علائم بیمار شدید باشد یا با درمان و استراحت بهبود نیابد، پزشک ممکن است مواردی مانند اشعه ایکس، سونوگرافی یا MRI را برای بیمار تجویز کند.

علائم آسیب تاندون ممکن است دقیقاً بر روی محل تاندون آسیبدیده تأثیر بگذارد یا بر خلاف درد آرتروز که فقط به مفصل محدود میشود از ناحیه مفصل گشترش مییابد. تاندینوپاتی معمولاً باعث درد، سفتی و از دست دادن قدرت در ناحیه آسیبدیده میشود. سفتی در مفصل نزدیک ناحیه آسیب دیده، حرکت یا ورزش خفیف مفصل معمولاً سفتی آن را کاهش میدهد، اما اگر تاندونِ آسیبدیده اجازه استراحت و بهبودی را نداشته باشد، آسیبدیدگی بدتر میشود. درد و سفتی که ممکن است در طول شب یا هنگام بیدار شدن از خواب بدتر شود. فیزیوتراپی علاوه بر این که به بیمار کمک میکند تا در سریعترین زمان ممکن مانند گذشته فعالیت کند، از آسیب دیدگی مجدد نیز جلوگیری میکند.

اگر علائم دیگری مانند تعریق شبانه یا کاهش وزن نیز دارید. یخ: استفاده از یخ در کاهش التهاب دردناک عضلات ران و تاندون مفید است. استامینوفن و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) میتوانند درد و التهاب ناشی از آسیب تاندون را کاهش دهند. اما حرکات کششی و ماساژ میتوانند به رفع کشیدگی کمک کنند. فلفل قرمز یک منبع عالی از کپسایسین است که میتواند در درمان درد پا، فشار عضلانی، آرتروز و کمردرد به شما کمک کند. درمان در مراحله اولیهی درد بسیار راحتتر و سریعتر اتفاق میافتد. حرکت در مفصل ران هنگامی رخ میدهد که به عقب و جلو خم شوید و هنگام راه رفتن پای خود را تاب دهید.