درد پا : علت و درمان – کلینیک درد ماهان

درد پاشنه پا: درد پاشنه پا می تواند به دلیل فاسئیت کف پا، تحریک اعصاب پاشنه، نازک شدن چربی موجود در کف پا و شکستگی استخوان پاشنه باشد. بیماری شریان محیطی به این دلیل اتفاق میافتد که شریانها باریک شدهاند. یک مطالعه منبع معتبر نشان میدهد که آتلهای شبانه ممکن است راهی مقرونبهصرفه و مفید برای درمان التهاب کف پا باشند. بر اساس این مقاله علت اصلی درد پا، گرفتگی یا اسپاسم عضلات است که با نام “اسب چارلی” یا اسپاسم شبانه شناخته می شود و معمولا باعث ایجاد سختی و گرفتگی دردناک در عضلات میشود. پا درد به خاطر کشیدگی عضله زمانی رخ میدهد که عضله بیش از حد کشیده میشود.

این عارضه اصولا در بزرگسالانی رخ میدهد که در دوران بلوغ رشد ناگهانی را تجربه کرده اند. هنگامی که آرتروز در لگن، زانو یا مچ پا رخ میدهد، راه رفتن یا انجام سایر فعالیتهای روزمره سخت میشود. آسیبهای خاص مانند صدمات ورزشی پس از انجام آزمایشهایی چون اولتراسوند، پرتونگاری (اشعه ایکس)، سی تی اسکن، ام آرآی و اسکن استخوان به دقت ارزیابی میشوند. به پزشک خود مراجعه کنید تا بتواند با اشعه ایکس عکس گرفته و شرایط را بررسی کند. پزشک ممکن است داروهای ضد درد بدون نسخه یا فیزیوتراپی را توصیه کند. ماساژ درمانی همچنین به بهبود گردش خون و رفع گرههای عضلانی و تنش کمک میکند و باعث کاهش درد ران میشود. نوشیدنیهای ورزشی حاوی الکترولیت – یا آب همراه با غذاهایی که دارای این مواد معدنی هستند – میتوانند کمک کننده باشند. پدهای گرم کننده یا کیسههای یخ روی مفاصل دردناک میتوانند درد و تورم را کاهش دهند.

مسکنهای بدون نسخه میتوانند درد را کاهش دهند. این شیوهی درمانی کاملاً بدون درد و جراحت خواهد بود. باید برای تشخیص بیمار سایر علل درد دست و پا رو بررسی و آنها را رد کرد . اگر روزانه از تمرینات کششی پاشنه پا استفاده کنید، از برگشت علائم جلوگیری خواهد کرد (در مقابل دیوار بایستید. جدا از آن، ناحیه را به آرامی ماساژ دهید، اگر میتوانید عضله را بالا نگه دارید و به آن استراحت دهید. درد معمولاً در ناحیه ماهیچه پا است و با استراحت کردن پس از ۱۰ دقیقه بهبود پیدا میکند. ناحیه آسیب دیده متورم شده و درد میکند و نمیتوان روی آن فشار وارد کنید یا انتظار داشته باشید وزن بدن را تحمل کند. ورزش کردن: فشار بیش از حد به ساق پا در اثر دویدن و یا فعالیت کردن در سراشیبی و زمین ناهموار یا رکاب زدن با دوچرخه یا وسایل ورزشی، شرکت کردن در ورزشهای با شروع و پایان ناگهانی علت درد ساق پا است.

اینوع از درد یک علت واحد ندارد و بهعلت کمبود آب در بدن، بیماری پارکینسون، دردهای عصبی، فشار بیش از حد به ماهیچههای ساق پا ایجاد میشود. هنگامی که ناخنها بعد از کوتاه شدن بیش از حد وارد پوست میشوند، فرو رفتن ناخن در گوشت ایجاد میگردد. اگر عامل ایجاد پا درد سرما باشد، استفاده از فلفل قرمز بسیار مفید است. بروز پا درد در هر قسمتی از پا مانند انگشتان، کف پا، پاشنه، مچ پا، ساق پا یا ران ممکن است شرایط نامناسبی را برای نشستن، ایستادن یا حرکت کردن به وجود بیاورد. پا درد از عارضههایی است که روبهرو شدن با آن در هر سنی، میتواند تجربه ناخوشایندی را برای افراد ایجاد کند.