درد پا : علت و درمان

ممکن است عواملی که موجب درد پای کودکان شدهاند، سایر سیستمهای بدن را نیز درگیر نمایند. این مشکل به دلیل افزایش سطح اسید اوریک در بدن ایجاد میشود. این بیماری تقریبا در پانزده درصد افراد ایجاد میشود. اعصاب فشرده معمولاً باعث درد ران پا میشود که بسته به موقعیت ستون فقرات تغییر میکند، بنابراین میتواند نشانهای باشد که در واقع کمر باعث درد ران میشود. به همین جهت نوشیدن آب کم در طول روز یکی از مهم ترین دلایل گرفتگی شبانه است. این مشکل به دلیل فشار یا آسیب به عصب پا یا بخش پایینی کمر ایجاد میشود. اتصال غیر طبیعی استخوان های مچ پا (Tarsal Coalition) نوعی پل استخوانی است که دو یا چند استخوان پا را به هم وصل میکند. این بیماری به دلیل عفونت قارچی پوست پا ایجاد میشود. در این حالت تغییر شکل انگشتان پا ایجاد میشود و موقعیت استخوانهای کوچک فرد در آن تغییر میکنند.

در کودکان معمولا پا درد نشانه درد رشد است. تشخیص و درمان سریع برای هر بیماری زمینه ای ممکن است از بدتر شدن درد جلوگیری کند. به دلیل وجود منتول، روغن نعناع دارای خواص ضد التهابی است که به نوبه خود در درمان هر نوع درد از جمله درد پا بسیار مفید است. نیز می تواند در بهبود این عارضه مفید باشد؛ این دارو ها را می توان بدون نسخه خریداری کرد. همچنین طبق مطالعات انجام شده، استفاده از ارتزهای پا با قوس داخلی مناسب یک روش موثر برای درمان پا درد شدید و بسیاری از اختلالات پا در این افراد است.

انواع، علل و شدت (درد شدید در برابر درد خفیف) همچنین شاخص های خوبی از جدی بودن آسیب هستند. این مشکل میتواند موجب درد شدید و ناگهانی به همراه التهاب و قرمزی در مفصل انگشت بزرگ پا (جایی که انگشت به استخوان های کف پا مفصل می شود) شود. این بیماری به دلیل رعایت نکردن بهداشت پا، وجود رطوبت اضافی در این نواحی و ابتلا به واسطه سرایت اتفاق میافتد. علائم این بیماری شامل سفتی، درد و تغییر شکل یک یا چند انگشت میشود که به انگشت چکشی معروف است. بهاحتمالزیاد، در اثر دویدن و یا بازیهای سخت حادث میشوند. به دلیل اختلال عملکرد یکی از دو شاخه اصلی عصب سیاتیک ایجاد میشود که میتواند موجب مور مور شدن و درد در پشت پای فرد میشود، این موضوع باعث ضعیف شدن پنجه یا قسمتهای پایین پا میشود.

این مشکل به واسطه شکستگیهای کوچک در استخوانهای پا ایجاد میشود. ترومبوز ورید عمقی باعث ایجاد درد در پا می شود و در صورت عدم درمان سریع می تواند به لخته شدن خون در ریه تبدیل شود. اما اگر با وجود رعایت کردن، درد پاشنه بهبود نیافت و داروهای مسکن بدون نسخه و کمپرس یخ نیز کمکی نکردند، پس حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. تشخیص مسائل پا میتواند با کمک معاینه فیزیکی پا، اشعه ایکس، ام آر آی یا سی تی اسکن صورت بگیرد. پزشک همچنین باید اطلاعاتی در موارد زیر داشته باشد: چگونگی رفتار درد (آیا ثابت است یا متناوب؟) تغییر احتمالی ناحیه درد با انجام حرکتهای خاص در موقعیتهای متفاوت چگونه است؟