درد پا : علت و درمان

به غیر از حوادث، جراحات یا مشکلات سلامتی، درد پا ممکن است به دلیل عدم مراقبت یا به دلیل دیگری باشد که میتوانید به راحتی از آن جلوگیری کنید؛ بنابراین در اینجا قصد داریم توجه شما را به برخی از دلایل عمده درد پا جلب کنیم؛ پوشیدن کفش پاشنه بلند که فشار زیادی به انگشتان پا وارد میکند، اضافه وزن، آرتروز، ورم کف پا، دیابت، بارداری، فعالیتهای ورزشی یا تمرینات با ضربه زیاد، پینه، میخچه، زگیل، ناخنهای بلند، داروهایی که تورم پا به عنوان یکی از عوارض آن است و پوشیدن کفشی که مناسب شما نباشد از عوامل مهم درد پا هستند. پا و انگشتان پا را تا آنجایی که میتوانید به سمت بالا بکشید تا اسپاسم و گرفتگی کاهش یابد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ اگر در شخصی احتمال ابتلا به آرتریت روماتوئید وجود داشته باشد، لازم است فورا به یک پزشک متخصص مراجعه کند. گاهی این دردها ناشی از آسیبهای عصبی است که پیشرونده هستند و اگر بهموقع تشخیص داده نشده و درمان نشوند، حتی میتوانند باعث ازکارافتادگی و فلج پا شوند. اکثر افرادی که مبتلا به ورم فاشیای کف پا هستند با درمان معمولی از جمله استراحت ، بکار بردن یخ در ناحیه دردناک و کشش در طی چندین ماه بهبود می یابند. بیماریهایی که به طور خاص مفصل ران را در کودکان درگیر میکنند، مانند التهاب گذرای مفصل ران (سینوویت گذرا) ممکن است بی ضرر باشند که معمولاً طی چند هفته برطرف میشود اما ممکن است عود کند. پای یک ساختار پیچیده از 26 استخوان، 33 مفصل، چند عضله، تاندون، پیوند، رگهای خونی، اعصاب و لنفاوی است.

تومورهای بدخیم باعث تورم، شکستگی استخوان، و درد شدید میشوند. در این حالت بسیاری از مفاصل دچار درد میشوند و احساس درد ممکن است در همه جا یا در همه مفاصل ایجاد شود. آرتریت راکتیو (سندرم رایتر): این مساله هنگامی ایجاد میشود که مفصل به عفونت در جای دیگری از بدن واکنش نشان دهد. این بیماری باعث درد و حساسیت در قسمت جلوی زانو درست زیر کشک زانو میشود. فیبرومیالژیا: باعث ایجاد درد و حساسیت در بسیاری از مناطق بدن و همچنین احساس خستگی و علائمی دیگر میشود. آسیب دیدگی: پادرد همچنین اغلب نشان دهنده نوعی آسیب دیدگی است. احساساتی مانند درد که اغلب به صورت سوزن سوزن شدن یا احساس سوزش توصیف می شوند. آسیب مانند رگ به رگ شدن لیگامنت ، کشیدگی ماهیچه ها ، کبودی و شکستگی که معمولا تصادفی اتفاق می افتد.

این عارضه معمولا در نتیجه دیابت، در کف پا و قسمت پایینی ساق آن رخ میدهد. یائسگی: زنانی که دچار یائسگی شدهاند معمولا دچار علائمی از جمله دردهای مفصلی و یا عضلانی میشوند. بیشتر، کودکان به این بیماری مبتلا میشوند. اما گاهی ممکن است برای تشخیص به بررسیهای بیشتر و ارجاع به یک پزشک متخصص نیاز باشد. کلسیم و ویتامین D برای سلامت و رشد استخوانها بسیار مهم هستند. با این حال، در کودکان و نوجوانان به دلیل رشد استخوانها و مفاصل، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث درد مفاصل شوند. هرگونه عفونت عمومی در بدن: دردهای مفصلی ممکن است در اثر هرگونه عفونت عمومی در بدن ، به ویژه بیماریهای عفونی شبیه به آنفولانزا که با تب همراه هستند ایجاد شوند. این مشکل به واسطه شکستگیهای کوچک در استخوانهای پا ایجاد میشود. آرتروز ( اُستئوآرتریت) درد مفصلی که در اثر سایش و فرسایش مفصل ایجاد میشود.