درد پا : علت پا درد + انواع و راهکار های موثر درمانی آن

درمان پا درد از جمله درمان های اولیه شامل کاهش تحمل وزن روی پا، پوشیدن کفش متناسب با پاشنه کوتاه، تقویت تاندون ها به آرامی، کشش های نرم تاندون و استفاده از غلتک روی عضلات ساق پا و کف پا باشد. کف پای صاف: برای رهایی از درد ناشی از کف پای صاف استفاده از کفش طبی، فیزیوتراپی و تمرینهای کششی توصیه می شود. همچنین اگر درد آن قدر شدید است که مانع از راهرفتن میشود یا اگر احساس سوزش، بیحسی یا سوزنسوزنشدن در پای درگیر دارید لازم است به پزشک مراجعه کنید. اگر بیمار مجبور است راه برود، کفشهایی که بهخوبی اندازهاند و پا را محافظت می کنند و تنگ نیستند، بپوشد. درد یا احساسات مختلف مانند بی حسی و یا گزگز پا ممکن است در واقع از قسمت های دیگر بدن باشد (درد ارجاعی باشد) که نیاز به بررسی دارد.

درد پا میتواند در اثر لخته شدن خون، واریس یا گردش خون ضعیف نیز ایجاد شود. اکثرا این درد نشانهی مشکل خاصی نیست و احتمالا در اثر استفادهی زیاد از پاها در فعالیتهایی مانند دویدن و غیره ایجاد شدهاست. درد عمدتاً در اواخر بعدازظهر و شب باعث ایجاد مشکل می شود و تا صبح از بین می رود. بعضی از پا درد ها میتوانند باعث ایجاد مشکلاتی در ستون فقرات فرد شوند. در کلینیک ارتوپدی فنی امید، بررسی دقیق بیومکانیکال با استفاده از اسکن فشاری پا صورت می گیرد. پاها یکی از پرکارترین اندام های بدن هستند که روزانه انسان را از نقطه ای به نقطه ای دیگر جا به جا می کنند؛ از این رو یک عضو مهم در بدن هستند که نیاز به مراقبت های خاصی دارد اما با این وجود معمولا تا زمانی که در این اندام دردی احساس نشود به آن توجه نمی شود و همه ما زمانی که درد پا شدت می گیرد تازه به دنبال راهکاری برای خلاصی از این نوع درد ها هستیم.

در بیماری نقرس، انگشت شست پا اغلب تحت تأثیر قرار می گیرد. درد پا به علت آرتروز ممکن است همراه با سفتی و کاهش دامنه حرکت باشد. زمانی که فیبرهای عضله بیشازحد کشیده یا پاره شوند، درد در این ناحیه حس میشود. زمانی رخ میدهد که کیسههای مملو از مایع یا بورس که در اطراف مفاصل زانو قرار دارند، ملتهب شوند. ترومبوز عمیق سیاهرگی زمانی رخ میدهد که یک لخته خون در سیاهرگ در عمیق ترین قسمت بدن قرار دارد تشکیل شود. شکستگیهای تنشی، شکستگیهای کوچکی هستند که در استخوانهای پا به ویژه در استخوان ساق به وجودمیایند. این عارضه در ظاهر فضای بزرگی در زیر پا ایجاد کرده و موجب میشود انگشتان و پاشنه پاها به داخل کشیده شوند. یک یادآوری مهم: تنها به این دلیل که میتوان یک پا را حرکت داد نمیتوان گفت که آن پا آسیب ندیده است. این موضوع می تواند منجر به آسیب به رباط هایی شود که بیش از ظرفیت خود کشیده شده اند.

دوش آب گرم بگیرید و عضلات پای خود را بکشید. برای درمان ناخن فرو رونده در گوشت قراردادن پا در آب گرم میتواند کمک کننده باشد. هر گونه علائم جدی و مداوم پا که بدون دلیل مشخص ظاهر شود؛ مانند درد ساق پا به دلیل نشستن طولانی مدت نیز در برخی اوقات ممکن است احتیاج به مداخلات پزشکی داشته باشد. دلایل عمده آن ایستادن طولانی مدت، اضافه وزن، سفت بودن رباط ها و عضلات و یا گاهی اوقات به دلیل آسیب به پاشنه و پا درد است. برخی از بیماران پس از عمل جراحی دیسک همچنان دچار درد پا می شوند که گاهی اوقات یک حالت موقتی است. گاهی درد پا با علائم و نشانههایی همراه میشود که میتواند نشانگر عارضهای جدی و تهدیدکنندهی زندگی باشد. آیا پا درد ربطی به اعصاب دارد؟ استفاده از کیسه یخ در اسرع وقت در محل درد مفید است. کمپرس یخ: برای کاهش تورم، درد، و التهاب، یخ را به مدت بیست دقیقه در یک کیسه بپیچید و در ناحیه آسیب دیده قرار دهید.