درد پا : علت پا درد + انواع و راهکار های موثر درمانی آن

کفی داخل کفش را امتحان کنید تا فشار روی توپی کف پای خود را کاهش دهید. از پزشک خود در مورد داروهای ضد درد یا بدون نسخه سؤال کنید. داروهایی مانند کلشیسین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یا پردنیزون مصرف کنید. اما ممکن است فرد از طریق فعالیت شدید مانند دویدن یا پریدن به آن دچار شده باشد. امکان دارد به دلیل لغزش یا فتق دیسک، لغزش مهره، اسپاسم عضلات باسن یا تنگی ستون فقرات پدید بیاید. کفشهای پاشنه بلند یا کفشهایی با نوک باریک نپوشید. کفشهایی با پاشنه کوتاه بپوشید. این مفصل اهمیت بسیاری دارد زیرا با هر بار قدم زدن، خم شده و در صورتیکه دچار خشکی شود؛ راه رفتن دردناک و دشوار می گردد. درد پا می تواند نشانه انسداد رگ های خون رسان به پا، قلب و مغز باشد.

با این حال ممکن است تا حدی برای افرادی که به خاطر آرتروز درد مفصلی دارند هم باعث تسکین شوند. تمرینات تقویتی برای بهبود وضعیت عضلات قوس کف پا که توسط دکتر فیزیوتراپی تجویز می شود می تواند کمک زیادی به کاهش درد و التهاب پاشنه پا بکند. از فعالیتهایی که به نوروم فشار میآورد، خودداری کنید. از این ابزار برای کاهش درد پا استفاده میشود و روش کار آن، مسدود نمودن پیامهای دردی است که از طریق نخاع و دستگاه اعصاب محیطی به مغز میروند. به نظر می رسد که رگ های واریسی، به شکل خطوطی پیچ خورده و به رنگ آبی تیره یا بنفش هستند که در اثر ضعیف بودن دریچه ها و دیواره های رگ ها ایجاد می شوند. پزشک همچنین از بیمار می خواهد تا راه برود و چند حرکت ورزشی مانند غلتاندن پا انجام دهد تا محدوده حرکتی پا را ارزیابی کند. افراد مبتلا به زائده استخوانی کنار پا اغلب دارای شست کژی (خمیدگی قلاب مانند شست پا به طرف پایین) نیز هستند.

برخی از دردهای پا مانند گرفتگی عضلات پا معمولاً به دلیل انجام برخی فعالیتهای ورزشی یا کار زیاد ایجاد میشوند و از چند دقیقه تا چند روز طول میکشند. در طول تعطیلات هم تعداد فراوانی بر اثر مسافرت های متعدد در طول این زمان به انواع سخت «ترومبوز ورید» مبتلا می شوند. از جمله عواملی هستند که در برخی افراد موجب گرفتگی و درد شدید در ماهیچه پا می شوند. پس سعی کنید فعالیت های روزانه ای را که موجب افزایش درد شما میشود را کاهش دهید. فیزیوتراپی را امتحان کنید. پا را استراحت دهید. از یخ استفاده کرده و پای خود را استراحت دهید. برای فاشئیت پلانتر مزمن، تزریق با مخلوطی از استروئید و بی حسی موضعی میتواند مفید باشد. این امکان هست که با صلاحدید پزشک معالج یا پزشک بیهوشی برای مراقبت بیشتر شب اول پس از جراحی بیمار در ICU و یا CCU بستری شود. علت درد کف پا در صبح و پس از بیداری چیست؟

پس از آن که علت درد کف پا بررسی و مشخص شد، بسته به نوع و میزان درد، روش درمانی مختلفی به بیماران پیشنهاد می شود. پس از انجام معاینات بالینی و آزمایشهای تشخیصی، پزشک میتواند علت درد ران را به درستی تشخیص دهد. سزاموئیدیت (درد زیر شصت پا) در نزدیکی انگشت بزرگ شما دو استخوان وجود دارد که فقط توسط تاندونها به هم وصل میشوند و به آنها «سزاموئید» میگویند. کریستالها در مفاصل انگشتان پا جمع شده و باعث درد شدید و تورم میشوند و انگشت بزرگ را اغلب تحت تأثیر قرار میدهند. در صورتیکه عمل جراحی بر روی هر دو پا انجام شود احتمال دارد که یک شب در بیمارستان بستری شوید.