درد پا : علت پا درد + انواع و راهکار های موثر درمانی آن

این امر می تواند در هنگام خواب یا وسط روز اتفاق بیوفتد و دردی ناگهانی، انقباضی و شدید در ساق پا ایجاد کند که گاهی اوقات “Charley Horse” نامیده می شود. بسیاری از بیماران درد ساق پا اصلا دردی در کمر ندارند ولی مشکل درد ساق در کمر انهاست . هیچ وقت پا درد مزمن و یا همراه با دیگر علائم را نادیده نگیرید. این بیماری نوعی اختلال در تاندونهای بدون غلاف است که در اثر فعالیتهای مکرر یا طولانی مدت، اعمال فشار شدید، حالتهای نشستن و ایستادن نامناسب و لرزش یا تنش مکانیکی موضعی، فیبرهای تاندونها مانند یک طناب از بین رفته و پاره میشوند. این آسیب زمانی رخ می دهد که عضلات اطراف استخوان درشت نی، در نتیجه استفاده بیش از حد پاره شوند. نوعی آرتریت است که معمولا زمانی رخ میدهد که اسید اوریک، به مقدار بسیار زیادی در بدن جمع شود. قسمت کمانی کف پا فشار های بدن را زمانیکه روی پاهایمان ایستاده ایم جذب میکند وبه بیرون برمیگرداند .آسیب به ناحیه کف پا یکی ازعلت های رایج درد کف پا میباشد.

در انجمن کاردیولوژی آمریکا اعلام شد که گرفتگی عضلات پاها هنگام راه رفتن میتواند نشانه سطح بالای کلسترول بد در بدن باشد. اگر گرفتگی عضلات دارید، سعی کنید با اطراف پاشنه پا راه بروید. انحراف اندام های تحتانی همچون زانوی ضربدری، زانوی پرانتزی، چرخش مچ پا، اختلالات راه رفتن (راه رفتن روی پنجه پا و با پنجه به داخل) و… به اندازه کافی خوابیدن و ورزش کردن برای حفظ سلامت و تناسب اندام مهم است اما بهتر است ورزشهایی را انجام دهیدکه ناحیه آسیبدیده را تحت فشار قرار ندهد. با انجام فعالیتهای مکرر یا طولانی مدت، اعمال فشار شدید و لرزش و استرس مکانیکی ممکن است مایعات کافی تولید نشود یا مایعاتی با کیفیت روانکاری ضعیف تولید شود. از جراحی آرتروسکوپی یا جراحی باز (با استفاده از یک برش بزرگتر) گاهی اوقات برای درمان التهابِ استخوانی انجام میشود که به درمان غیر جراحی پاسخ نداده و باعث درد شده است.

قبل از فعالیت خود را گرم کنید و بعد از انجام آن حرکات کششی انجام دهید. به تدریج فعالیت خود را با شدت کمتری از آنچه قبل از شروع علائم بود از سر بگیرید. به عنوان مثال، اگر ورزش باعث تاندینوپاتی شما شده است، سعی کنید فعالیت دیگری را انجام دهید. با برداشتن قدمهایی در خانه، محل کار و در حین انجام فعالیت برای بهبود و محافظت از تاندونها، میتوانید از ایجاد یا عود مجدد آسیب تاندون یا تاندینوپاتی جلوگیری کنید. در این روش برای درمان درد ناشی از تاندینیت کلسیفیک به سمت تاندون آسیبدیده شوک یا موج هدایت میشوند. روش بالینی و معاینه، معمول ترین روش برای تشخیص علت درد کف پا است.

با استفاده از انرژی اولتراسوند ، نوک پروب به سرعت مرتعش می شود تا بافت آسیب دیده شکسته شود ، سپس ساکشن یا مکش می شود و بافت های خراب از کف پا بیرون کشیده میشود تا فاسیا ترمیم شود. گچ گرفتن یا جراحی که در مورادی مانند درمان پارگی تاندون استفاده میشوند. در صورتیکه این موارد جواب نداد گزینه نهایی انجام عمل جراحی است. میزان موفقیت این جراحی 96 درصد است. آسیب به میلین موجب مختل شدن ارتباط بین سلولهای عصبی میشود و بنابراین عملکردهایی که توسط این عصبها کنترل میشوند نیز دچار مشکل میشوند. بنابراین باید موادغذایی بیشتری مصرف کرد. گره کردن پاها باعث محدودیت گردش خون می شود و باید پادرد بیشتری را تحمل کنید. اگر درد پشت ساق پا شما ناشی از بیماری عروقی (مشکلات گردش خون) باشد، پزشک شما ممکن است در صورت لزوم اقدامات مربوط به سبک زندگی را برای کاهش خطر بیماری قلبی و سکته مغزی، همراه با داروهایی برای کنترل فشار خون یا کلسترول، پیشنهاد کند.