درد کف پا، بیماری های درد کف پا

ناحیه پایین پا که دارای لیگامنت میباشد کف پا گفته میشود ودردی که در آن ناحیه بوجود می آید دردکف پا میگویند .گرفتگی که در این آسیب دیدگی ایجادمیشودا زقسمت پاشنه شروع میشود وبه سمت ناحیه کمانی پا وانگشتان منتشر میشود.زمانیکه فاسیا ملتهب میشودولیگامنت ها کشیده میشود باعث درد پا و ناراحتی میشود .این آسیب دیدگی معمولا بدون نیاز به عمل جراحی درمان میشود. این عارضه علل گوناگونی دارد بنابراین نمی توان بی دانستن علت درد کف پا برای درمان آن کوشید. ادونس کلینیک ارائه دهنده کفش طبی در ادامه به معرفی اصلی ترین و رایج ترین علل درد کف پا اشاره داشته و راه حل هایی را برای رفع این مشکل ارائه خواهد داد. کف پا دارای استخوان هایی متعددی است. ضربه، فعالیت زیاد، در رفتگی، شکستگی و یا حوادثی مانند تصادف نیز، از جمله مواردی هستند که جزء علت درد کف پا دسته بندی می شوند. انجام فعالیت های شدید ورزشی و یا انجام حرکات ورزشی به صورت غلط می­تواند به مرور زمان سبب شکستگی تنشی استخوان شود.

در شرایطی که حرارت دیدن برای بیمار مناسب نیست – مانند آسیبی که بهتازگی با التهاب شدید در پا ایجاد شده است – میتوان از اولتراسوند ضرباندار بهجای نوع متناوب آن استفاده کرد. اگر پزشک تشخیص دهد که بیمار دچار گرفتگی عضلات پا، لخته شدن خون یا مشکلات عصبی است برای هر یک از علل بروز پا درد، درمانهای پزشکی متعددی وجود دارد. برای راه رفتن در اطراف، برای ایستادن یا ورزش کردن به آنها نیازمندید. علائم معمولاً چهار تا شش هفته ادامه دارند و با ورزش به آرامی بهبود مییابند. بهترین درمان این است که آن را با کیسههای سرد هر بار به مدت 20 دقیقه و چند بار در روز کمپرس کنید. وقتی دلیل درد مشخص شد، درمان بر کنترل درد و کنترل مشکل بوجود آورنده به منظور پیشگیری یا کاهش درد پا در آینده می شود.

رایجترین دلیل درد پا، استفاده بیش از اندازه از پاها در فعالیتهایی مانند دویدن، پریدن یا ضربهزدن با پا است. درد ران که با تغییر شکل استخوان (دفرمیتی) همراه است. پا درد میتواند به علت مشکل در پا به وجود آمده یا از بخش دیگری از بدن به پا منتشر شود مثلا منشاء درد ستون فقرات یا باسن باشد. در چنین شرایطی هنگام ایستادن و یا راه رفتن فشار زیادی روی مچ و توپی پا وارد میشود. سیاتیک ممکن است باعث درد پا در جایی شود که عصب سیاتیک به دلیل قرار گرفتن تحت فشار یا به دام افتادن ملتهب شود. وقتی ناحیه کف پا تحت فشار باشد، این رباط ملتهب می شود. استخوان های پا از طریق رباط ها متصل می شوند. برخی مانند استخوان پاشنه بزرگ تر و برخی دیگر از جمله استخوان ناوی و استخوان میانی پا کوچک تر هستند. این آسیب زمانی رخ میدهد که عضلات اطراف استخوان ساق پا در اثر استفاده بیش از حد پاره شوند.

اما اگر زمانی که راه می روید، درد را در ناحیه پا احساس کنید، ممکن است به دلیل مبتلا شدن به بیماری خار پاشنه باشد. زیاد پیاده روی کردن و یا ایستادن، به خصوص زمانی که با عوامل موثر دیگر ترکیب می شود، می تواند باعث شود که حتی سالم ترین پا ها نیز مجروح شود. روی شکم دراز بکشید و پاها را صاف بگذارید و سرتان را روی بازوها یا زمین قرار دهید. با توجه به اینکه در برخی از مواقع علل درد پا در ناحیه توپی پا به دلیل آسیب وارد شدن با راه رفتن روی سطوح سخت می باشد، لذا بهتر است کف پا را با کمی یخ برای چند دقیقه استراحت دهید. با توجه به اینکه در اغلب مواقع علت درد کف پا در این ناحیه ناشی از پوشیدن کفش های غیر استاندارد و نامناسب می باشد، لذا بهتر است کفش های راحت بپوشید.