درمانهای خانگی ساده، اما موثر در تسکین فوری پا درد

اگر بافت های پا خون کافی دریافت نکنند ممکن است باعث ایجاد درد شوند، به خصوص در ناحیه ی ساق پا. علائم این مشکل، سفتی پا، ناپایداری و درد پا و صافی غیر قابل انعطاف کف پا هستند، این موضوعات به طور معمول در اوایل نوجوانی رخ میدهند. در واقع بر خلاف شکستگی های معمول که بر اثر وارد شدن نیرویی ورای حد تحمل استخوان ایجاد می شوند در این نوع شکستگی نیروی به مراتب کمتر ولی به تعداد دفعات زیاد باعث شکستگی می شود مانند ضربه های حین رژه رفتن یا دویدن یا حتی راه رفتن بیش از حد طولانی .در این شرایط پای فرد به شدت درد میگیرد، ورم میکند و در ناحیه شکستگی، به برخوردها حساس میشود.

هنگامی که مفصل ران دچار عفونت میشود، کودک از راه رفتن امتناع میکند و معمولا پای خود را روی زمین قرار نمیدهد. از آنجاییکه در بسیاری از مشکلات اسکلتی عضلانی یا اختلالات پا بر روی مفاصل بالاتر مثل زانو و ستون فقرات اثر می گذارد و باعث پا درد می شوند، و یا وضعیت مفاصل بالاتر بر روی پا اثر می گذارد می توان با استفاده از کفی طبی و یا گاها کفش طبی اقدامات درمانی را انجام داد.از جمله مشکلات شایع می توان به راه رفتن روی لبه داخلی و یا خارجی پا -چرخش پنجه به د اخل و یا خارج که در کودکان بیشتر دیده می شود و .. از جمله اختلالات پا و اندام تحتانی می باشد که به کمک کفی طبی و کفش طبی می توان نقش اصلاحی ایجاد کرد و در مواردی مانند آرتروز های زانو که همراه با بد شکلی های زانو می باشد و یا در کمر دردها هدف از استفاده از کفی طبی کاهش درد می باشد.

سینوویت سمی بیشتر در کودکان نو پا و پس از پریدنهای بیشازحد، رخ میدهد. همچنین در صورت داشتن علائم عفونت مانند قرمزی، گرما، حساسیت و تب بیش از 100 درجه فارنهایت (8/37 درجه سانتیگراد) بهتر است بیمار در اسرع وقت توسط یک پزشک ویزیت شود. تزریق استروئید برای برخی از انواع درد پا توسط دکتر علی نقره کار، فوق تخصص درد صورت می گیرد. 2- ورزش بکنید یا نکنید، کشش برای زانو مفید است. اگر ورزش های سنگین یا تمرینات ورزشی شدیدی انجام می دهید ، ممکن است به علت آسیب فشاری (آسیب ناشی از نیروی تکراری) دچار پا درد گردید .

فرد باید تا حد ممکن به استراحت بپردازند و تلاش کند به میزان کمتری از پای آسیب دیده استفاده کند. در این حالت تغییر شکل انگشتان پا ایجاد میشود و موقعیت استخوانهای کوچک فرد در آن تغییر میکنند. ۱- استخوانها: شکستگی ناشی از فشار(stress fracture)، سندرم سینوس تارسی، دفورمیته انگشتان (انگشت چکشی و انگشت چنگالی ) و اتصال غیر طبیعی استخوان های پا (tarsal coalition). رشد دردناکی است که در طول مفاصل فرد ایجاد میشود، و درد در مفاصل و در انگشتان پا ظاهر میشود. فرد میتواند با استفاده از یخ و کمپرس سرد به ناحیه آسیب دیده رسیدگی کند، این کار باید برای مدت بیست دقیقه در روز انجام شود. به افراد سالمند یادآوری کنید که به مدت طولانی پاهای خود را روی هم نیاندازند، تا از قطع گردش خون جلوگیری شود.