درمانهای خانگی ساده، اما موثر در تسکین فوری پا درد

برخی از شایعترین علل درد ساق پا، شرایط جزئی یا موقتی هستند که پزشک میتواند به طور موثر آنها را درمان کند. متخصصان معتقدند بهتر است در این شرایط با یک پزشک مشورت کنیم. بسیاری از افراد معتقدند حرکات کششی به اندازه ورزشهای هوازی مفید نمیباشند بنابراین حرکات کششی را اتلاف وقت می دانند. سیناپرس/ متخصصان هشدار می دهند انقباض ماهیچه، درد و گرفتی پا در فعالیت بدنی ممکن است نشانه اولیه بیماری به نام شریان محیطی باشند، بنابراین شناخت علایم، مشورت با پزشک و در نظر گرفتن علایم خطرساز می تواند در کنترل و درمان این بیماری نقش مهمی داشته باشد.

سیندریک تاکید می کند: سیگار کشیدن نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارد چرا که این بیماری در افراد سیگاری بسیار بیشتر از افراد غیرسیگاری شایع است.بنابراین با ترک سیگار شروع کنید، یک عادت ورزشی ساختاریافته را شروع کرده و با پزشک خود برای مدیریت این عوامل خطرساز همکاری کنید. شناخت از نحوه اجرای صحیح حرکات ورزشی و یادگیری مفاهیم علم حرکتشناسی که در آن به تحلیل حرکات بدن پرداخته میشود، اینکه هرکدام توسط چه عضلات و تاندونهایی و در چه سطح و محور مفصلی انجام میگیرند بسیار حائز اهمیت است و آگاهی از آن باعث جلوگیری از انواع آسیبهای تاندونی ناشی از حرکات ورزشی اشتباه میشود. گاهی این درد ناشی از گرفتگی عضلات می باشد. پا درد ناشی از رادیکولوپاتی ممکن است با روشهای درمانی غیر جراحی توسط پزشک فوق تخصص درد کنترل شود؛ بیشتر علائم نیز بهبود پیدا میکند. این روشهای درمانی مراقبتی را میتوان در مطب پزشک انجام داد که هر کدام در ادامه توضیح داده شدهاند.

اولین و شایع ترین علامتی که افراد متوجه می شوند درد مکرر، گرفتگی یا سنگینی در یک یا هر دو پا در حین پیاده روی یا ورزش است. گرفتگی معمولاً با انقباض عضلات پا باعث درد ناگهانی و شدید می شود. رژیم غذایی متعادل باعث کاهش گرفتگی عضلات پا می شود. گرفتگی یا اسپاسم عضلات معمولا زمانی که عضلات ساق پا منقبض میشوند، منجر به درد شدید، تیز و ناگهانی میشود. به گفته دکتر متیو سیندریک (Matthew Cindric)، جراح عروق از بیمارستان آموزشی ایالت پن، درد یا گرفتگی در پاها در طول فعالیت بدنی ممکن است نشانه اولیه بیماری به نام بیماری شریان محیطی (PAD) باشد.

بیماری شریان محیطی در شدیدترین موارد، می تواند منجر به قطع عضو شود. ژنتیک در بیماری شریان محیطی نقش دارد، اما چهار مورد دیگر از پنج عامل خطر اصلی ابتلا به این بیماری یعنی سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول خون بالا و قند خون بالا یا دیابت قابل کنترل هستند. بیماری شریان محیطی زمانی رخ می دهد که پلاک در شریان های اندام ها ایجاد شود و جریان خون را به پاها و گاهی اوقات بازوها محدود می کند. این عارضه در پی اختلال عروق و نرسیدن خون کافی به سر استخوان ران ایجاد میشود و معمولا در سن 3 تا 12 سالگی رخ میدهد و میتواند هر دو پا را درگیر میکند. در آموزش زیر که توسط آقای حسن اریه (دانشجوی دکترای تخصصی تربیت بدنی، رفتار حرکتی) ارائه شده است در هفت فصل مختلف به توضیح علم حرکت شناسی و نقش بافتهای مختلف عضلانی و رشتهای (تاندونها و لیگامانها) در انجام صحیح حرکات، تحلیل نحوه انجام حرکات، عضلات درگیر و نقطه اتصال هر عضله در ساختار اسکلت بدنی پرداخته شده است.