دلایل پنهان پا درد که نمیدانستید!

عوامل و آسیبهای زیادی میتواند باعث درد پا در ناحیه بالای زانو شود. گاهی این حالت میتواند باعث درد پا شود. هر دو حالت جراحی (دیستال و پروگزیمال) خطر درد، عفونت و بهبودی آهسته زخم را همراه خود دارند. عملکرد تاندونها را میتوان به دو دسته تقسیم کرد: انتقال نیروی کششی و ذخیره و آزادسازی انرژی الاستیک در حین حرکت. استفاده از حرکات کششی برای افزایش انعطاف پذیری تاندون، روشی گسترده در بین ورزشکاران است. حرکات زیاد SSC بار زیادی را روی تاندونها تحمیل میکنند. از آنجا که کشش فیبرهای تاندون عامل اصلی در توانایی ذخیره و آزادسازی انرژی است، برنامههای توانبخشی برای جلوگیری از کشیدگی تاندون باید به هدف افزایش پتانسیل فیبرهای تاندونها در ورزشکارانی باشد که حرکات SSC زیادی دارند. در نتیجه، تاندونهایی که غالباً با تعداد زیاد حرکات SSC سر و کار دارند، برای ذخیره و آزادسازی مداوم این مقدار از انرژی الاستیک به ظرفیت جذب انرژی بالایی نیاز دارند.

هر دو حالت ترمیم پارگی تاندون عضله دو سر بازو به مراقبت بعد از عمل تا 4 هفته نیاز دارند و فیزیوتراپی و حرکات تقویتکننده را شامل میشوند. پیچ خوردگی و کشیدگی هر دو منجر به درد و تورم میشوند و میزان درد و تورم به میزان آسیب بستگی دارد. تغییر شکل فیزیکی مرتبط با پارگی عضله دو سر، تغییر شکل «پوپای» (Popeye) نامیده میشود. تغییر شکل به دلیل جمع شدن تاندون به سمت وسط عضله است که باعث برجستگی بزرگی میشود. هر گونه علائم جدی و مداوم پا که بدون دلیل مشخص ظاهر شود؛ مانند درد ساق پا به دلیل نشستن طولانی مدت نیز در برخی اوقات ممکن است احتیاج به مداخلات پزشکی داشته باشد. بیشتر بیماران 14 تا 20 هفته پس از جراحی قادر به بازگشت به فعالیت طبیعی و بدون محدودیت هستند. دکتر رو میگوید: اگر درد زانو به هنگام حرکت مفصل یا فشار روی آن افزایش مییابد یا مفصل متورم شده یا قرمز به نظر میرسد ممکن است بورسیت داشته باشید و مسکنهای بدون نسخه و یخ میتواند بورسیت را درمان کنند.

اگر جراحی آرتروسکوپی (بررسی دقیق مفصل با استفاده از دوربین) ترجیح داده شود، پزشک یک برش کوچک ایجاد میکند و یک دوربین کوچک را وارد کرده تا به کمک آن، ابزار جراحی را برای از بین بردن رسوبات هدایت میکند. با استفاده از تصویربرداری اشعه x احتمال شکستگی استخوان در آن ناحیه رد میشود و ممکن است برای کمک در بررسی میزان آسیب وارد شده به عضله، تاندون و استخوان، MRI تجویز شود. برخی از افراد ممکن است هنگام جدا شدن تاندون از استخوان، صدای پاره شدن تاندون را بشنوند. مخصوصاً وقتی شما خیلی سریع، شدت تمرینات یا فعالیت بدنی خود را افزایش میدهید، ممکن است دچار شین اسپلینت شوید. معمولاً در افرادی که به خاطر وجود یک لخته خونی دچار ایسکمی (کاهش خونرسانی به بافتها) میشوند درد، که به صورت حاد شروع شده و شدید میباشد، تمامی بخشهای پایینتر از محل انسداد شریان را درگیر میکند.

مسکنها: در صورتی که حساسیتی به دارو یا سابقه زخم نداشته باشید، میتوانید برای تسکین درد از داروی ایبوپروفن استفاده کنید. در صورت امکان، یخ را به صورت متناوب 15 تا 20 دقیقه روی محل آسیبدیده قرار داده و 15 تا 20 دقیقه از محل آسیبدیده دور کنید. علائم کلیدی آن لنگش متناوب است. دلیل این موضوع نیز آن است که شما باید علاوه بر علائم مشکل خود، به فکر درمان علت زمینه ساز درد پای خود باشد. ذخیره و آزادسازی انرژی (عملکرد فنر مانند تاندون) عمدتاً در فعالیتهای ورزشی که در آنها چرخههای کشش – کوتاه شدن (SSCs) دیده میشود، رخ میدهند و هرچه تعداد انجام این چرخهها توسط فرد بیشتر باشد (فعالیتهایی مانند پریدن)، مشکلات تاندون مشاهده میشود. درد ساق پا به خصوص در هنگام خواب یکی از شایع ترین مشکلات پا در خانم ها محسوب می شود. درد پا ممکن است در یکی از قسمت های پا مانند پاشنه، ساق یا استخوان ران یا در همه قسمتهای پا احساس شود و تا کمر و نشمینگاه نیز کشیده گردد.