دکتر نادر افشاری متخصص قلب

تمرینات ورزشی، دیسک تخریب شده را ترمیم نمیکنند و مستقیما باعث بهبودی دیسک نمیشود. درد عصب سیاتیک در اکثر مواقع در نتیجه فتق دیسک کمر یا جا به جا شدن دیسک از محل صحیح آن ایجاد می شود و در اینگونه مواقع معمولاً دیسک به ریشه های اعصابی که متصل به عصب سیاتیک است، فشار وارد می کنند. پوشیدن این موارد باعث فشار مضاعف به ورید ها میشود. علائم آسیب تاندون ممکن است دقیقاً بر روی محل تاندون آسیبدیده تأثیر بگذارد یا بر خلاف درد آرتروز که فقط به مفصل محدود میشود از ناحیه مفصل گشترش مییابد. عموما افرادی که به بیماری آرتروز مبتلا هستند شب ها خصوصا در طی خواب شبانه به این نوع درد دچار می شوند. آیا آرتریت روماتوئید موجب درد کف پا میشود ؟ اکنون بیشتر متخصصان از اصطلاح تاندینوپاتی که هردو نوع مشکلات التهابی و پارگیهای ریز تاندون را شامل میشود استفاده میکنند اما سالها به بسیاری از مشکلات تاندون تاندونیت اطلاق میشد.

تاندونهایی که قسمتهایی از سر را به استخوان ترقوه، استخوان جناغ سینه، تیغههای شانه یا استخوان کتف و پشت متصل میکنند، به فرد کمک کرده تا سر و گردن خود را در جهات مختلف حرکت دهد. استفاده تکنیکهای مختلف فیزیوتراپی مانند کفی و کفش طبی، ورزشهای مناسب و ماساژ پا میتواند از مهمترین عوامل برطرفکننده این مشکل باشد. مطالعات زیادی برای بررسی اثربخشی روشهای مختلف کششی برای افزایش دامنه حرکت مفصلی و تاثیر آنها بر عملکرد تاندونها انجام شده است. بسیاری از تاندونهای دست و پا به استخوانهای دست و پا متصل میشوند و به حرکت انگشتان دست و پا کمک میکنند. انگشت شست به دلیل وجود چندین تاندون میتواند به سمت انگشتان دیگر حرکت کرده یا از آنها دور شود که این تاندونها عبارتند از: تاندون روبهرو کننده انگشت شست (Opponens Pollicis)، تاندون خم کننده شست (Flexor Pollicis Longus)، تاندونهای بازکننده و دورکننده شست (Extensor and Abductor Pollicis).

اگر تاندون با گذشت زمان ضعیف شده باشد، احتمال آسیبدیدگی ناگهانی در آن وجود دارد. امکان دارد که هر فردی دچار آسیبدیدگی تاندون شود اما افرادی که در شغل، ورزش یا فعالیتهای روزمره خود مرتباً حرکات تکراری را انجام میدهند، بیش از سایر افراد ممکن است تاندونِ آنها آسیب ببینند. آسیبدیدگی تاندون میتواند به طور ناگهانی یا کم کم اتفاق بیفتد. اختلالات تاندون یا «تاندینوپاتیها» (Tendinopathies)، مواردی هستند که منجر به عملکرد غیر طبیعی تاندونها میشوند. به نظر میرسد آسیب دیدگی تاندون به طور ناگهانی اتفاق میافتد، اما معمولاً به علت بسیاری از پارگیهای ریزِ تاندون در طول زمان ایجاد شده است. از آنجا که همه رگهای واریسی بیرون زده در سطح پا نیستند؛ برخی مواقع این بیماری قابل مشاهده نبوده و در رگهای عمقیتر پا ایجاد میشود. همچنین گاهی اوقات درد تاندون به دلیل التهاب در اطراف بلورهای کلسیم در تاندون یا اطراف آن (تاندونیت کلسیفیک) ایجاد میشود که علت رسوبات اغلب مشخص نیست.

این سوال یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که روزانه مراجعین کلینیک دکتر میر از ما میپرسند و به دنبال یافتن علت درد پای خود هستند.در گام اول باید گفت برای پاسخ دقیق و اختصاصی به این سوال باید به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید تا با استفاده از تست های تشخیصی علت دقیق را تشخیص دهد و در ادامه به دقت توصیه های او را انجام دهید.زیرا درد ساق پا میتواند ناشی از مشکلات مهمی همچون ایجاد لخته خون، درد ناشی از دیسک،مشکل شدید در عضلات باشد که نیاز به درمان زود هنگام داشته باشد. به طور منظم حرکات کششی انجام دهید و ساق پایتان را ماساژ دهید. بسیاری از تاندونهای دیگر کمک میکنند تا قسمتهای دیگر بدن مانند سر و گردن را حرکت دهید یا به حرکت چشمها، پلکها و فک کمک میکنند که شامل موارد زیر هستند: تاندونهای چشمی (Ocular)، تاندونِ بالا برنده پلکها (Levator Palpebrae)، تاندونهای فک (Masseter) و تاندون گیجگاهی (Temporalis).