دکتر نقی حسینعلی , فوق تخصص روماتولوژی

حساسیت نسبت به لمس و احساس گرما در اطراف مفصل. با این حال، بسیار مهم است که عضلات اطراف مفاصل ضعیف نشوند. با وجودی که دلایل ایجاد آسیب در این حالت مشخص است و درمانهای مورد نیاز برای آن با توجه به جراحت ایجاد شده انجام میشود، این مطلب به دنبال بررسی درد پای ناشی از آسیبهای وارد شده به پا نیست. به نظر میرسد این داروها که از جمله آنها ایبوپروفن، دیکلوفناک و کتوپروفن هستند و بدون نسخه در دسترسند به ویژه برای آسیبهای جزئی مانند پیچ خوردگی، کشیدگی عضله یا آسیبهایی که در اثر استفاده بیش از حد از مفصل ایجاد میشوند موثر باشند اما برای دردهای مفصلی طولانی مدت یا مزمن کمتر مفیدند. یائسگی: زنانی که دچار یائسگی شدهاند معمولا دچار علائمی از جمله دردهای مفصلی و یا عضلانی میشوند. بیماریهای بافت پیوندی : به عنوان مثال، بیماریهایی مانند لوپوس منتشر (لوپوس اریتماتوس سیستمیک) و اسکلرودرمی از جمله بیماریهایی هستند که بر بافتهای همبند بدن، از جمله تاندونها، رباطها، پوست، چشمها، غضروفها، استخوانها و رگها تأثیر می گذارند.

با این حال، در کودکان و نوجوانان به دلیل رشد استخوانها و مفاصل، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث درد مفاصل شوند. سونوگرافی نیز ممکن است برای تشخیص علت برخی از مشکلات مفصلی مفید باشد. صافی کف پا زمانی اتفاق میافتد که قوسهای پا صاف میشوند (اغلب هنگام ایستادن یا راه رفتن)، که باعث درد پا و سایر مشکلات میشود. درد ساق پا که سبب درد شدید عضلات و گاهی درد استخوان در آن ناحیه میشود. به دلیل قطع خونرسانی به قسمت کاسهای مفصل لگن (سر استخوان ران) رخ میدهد. درعکس برداری با اشعه ایکس یک تکه استخوان از استخوان پاشنه بیرون زده (خار) دیده می شود.

اگر بیمار احتمال بدهد که بیمار دچار شکستگی استخوان، یا خار استخوانی باشد، درخواست عکس برداری با اشعه ایکس را از پا می دهد. اگر تبتان قطع نمیشود. از آنجایی که اکسیژن مورد نیاز افزایش نمی یابد و از میزان التهاب بدن کاسته نمیشود این افراد بدتر میشوند. در دوران عادت ماهانه در بانوان، به علت تغییرات میزان هورمون های داخل بدن، آستانه ی تحمل درد کاهش می باید. چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ اگر نگران هستید که ممکن است چیزی بیشتر از درد عضلانی باعث درد پای شما شده باشد، با پزشک خود صحبت کنید. اگر احساس کسالت و ناخوشی میکنید. آرتروز مفصلی در آرتروز لگن و ران، آرتروز زانو و یا آرتروز مچ پا ممکن است در مفاصل درگیر درد احساس شود. فیبرومیالژیا: باعث ایجاد درد و حساسیت در بسیاری از مناطق بدن و همچنین احساس خستگی و علائمی دیگر میشود. پا درد با توجه به علت اصلی بروز درد درمان میشود.

سندرمسیندینگ – لارسن – جانسون : این بیماری نیز به طور مشابه زانو را درگیر کرده و ممکن است در دوره رشد سریع نوجوانان بروز پیدا کند. هر گونه علائم جدی و مداوم پا که بدون دلیل مشخص ظاهر شود؛ مانند درد ساق پا به دلیل نشستن طولانی مدت نیز در برخی اوقات ممکن است احتیاج به مداخلات پزشکی داشته باشد. همچنین بسته به دلیل درد، ممکن است علائم دیگری نیز وجود داشته باشد. با این حال ممکن است تا حدی برای افرادی که به خاطر آرتروز درد مفصلی دارند هم باعث تسکین شوند. عفونی که باعث آرتروز راکتیو میشود در واقع نه در خود مفصل بلکه معمولاً در روده یا مجرای ادرار است.