دکتر نقی حسینعلی , فوق تخصص روماتولوژی

توجه به این نکته ضروری است که برای درمان این بیماری ندرتا نیاز به عمل جراحی پیدا میشد و اگر درمان به درستی انجام شود اکثر قریب به اتفاق بیماران بعد از چند ماه خوب میشوند. بهبودی و از بین رفتن درد ممکن است به چند هفته تا چند ماه زمان نیاز داشته باشد. در این مورد مقاله جداگانه ای وجود دارد که میتوانید به آن مراجعه کنید. از آنجایی که اکسیژن مورد نیاز افزایش نمی یابد و از میزان التهاب بدن کاسته نمیشود این افراد بدتر میشوند. کشش دیسک بین مهره ای در بسیاری از فعالیتهای مختلف به عنوان گرم کردن یا وسیله ای برای افزایش انعطاف پذیری کلی مورد استفاده قرار میگیرد. درموارد شدید زمانیکه روی کف پا فشار وارد شود درد افزایش میابد بروز دردهای خاص که منجر به ضعف در کف پا میشوند نشان دهنده مشکل و اختلال در ناحیه خاصی از پا است. اختلال عصبی: اختلال عملکرد در عصب پرونئال مشترک، که اختلال عملکرد در شاخهای از عصب سیاتیک است و میتواند باعث درد و سوزش در قسمت رویی پا، همراه با ضعف پا یا اندام تحتانی شود.

در واقع مرکز تخصصی ارتوز و پروتز دکتر بهنام سلیمانی به کمک بیمارانی آمده است که دچار درد کف پا و مشکلاتی از این قبیل هستند. اگر درد پا، شدید یا مداوم باشد باید به پزشک مراجعه شود. این کا را ابتدا در حالت نشسته انجام بدهید و بعد از اینکه در انجام آن متبحر شدید آنرا در حالت سر پا انجام دهید. محققان بر این باورند که این درد ممکن است به دلیل پارگی ریز فیبرهای عضلانی شما باشد که هنگام ورزش به خصوص پس از یک تلاش شدید ایجاد میشود. گاهی اوقات تپینگ Taping کف پا به توسط فرد خبره میتواند موجب کاهش استرس به فاشیای پلانتار شود. یکی کشش عضلات پشت ساق و تاندون آشیل و دیگری کشش فاشیای پلانتار در کف پا.

بدین ترتیب در عضلات پشت ساق خود احساس کشش میکنید. اغلب بیمار مبتلا به فاسیایت پاستار در صبح احساس درد می کند تا فستیو پالتر گرم شود. توصیه میشود به محض برخاستن از خواب ابتدا مچ پا ها را ده مرتبه به بالا و پایین حرکت داده و سپس نرمش یا نرمش ها را انجام دهید. وسط یک ملحفه را زیر پنجه پا قرار دهید و دو طرف ملحفه را با دو دست خود بگیرید. با دو دست ملحفه را به سمت خود بکشید تا کف پای شما به سمت بالا بیاید. با استفاده از یک آتل یا اسپلینت در هنگام خواب که به پا و ساق بسته میشود مچ پا در حالت ۹۰ درجه نگه داشته شده تا کشش فاشیای پلانتار در حین خواب حفظ شود.

در این روش که به توسط متخصص فیزیوتراپی انجام میشود با تاباندن اشعه اولترا سونیک به ناحیه پاشنه روند ترمیم آسیب های فاشیای پلانتار تسریع میشود. معمول ترین درمان جراحی این بیماری آزاد کردن فاشیای پلانتار است. در صورتی که علائم آزاردهنده نباشند، درمان لزومی ندارد و فقط اصول پیشگیری کافیست. به دلیل خطر حمله قلبی یا سکته مغزی، برای لخته شدن و سایر علائم بیماری عروقی، توجه پزشکی لازم است. کاهش وزن: در صورتی که چاق هستید یا اضافه وزن دارید، کاهش وزن باعث بهبود علائم پا درد می شود. کبود شدگی سنگی پا از دیگر مواردی می باشد که ممکن است با آن مواجه شوید. شدت درد با فعالیت بدنی افزایش می یابد. یعنی کمردردهایی که با فعالیت تشدید میشود و با استراحت بهتر میشود که عموماً ۸۵ % علت کمردردها را شامل میباشد. اساس نرمش هایی که در درمان درد پاشنه موثر هستند کشش است و این کشش در دو محل باید اعمال شود.