راهکارهایی برای رهایی از پا درد و کمر درد

فشار مکرر: تکرار پشت سر همِ حرکات شانهای میتواند باعث استرس عضلات و تاندونهای روتاتور کاف شود. زیره های طبی و استاندارد کمک می کند تا شوک ناشی از ضربه از بین برود و از استرس وارد شده به کف پا و کمر بکاهد. از پوشیدن کفش های باریک اجتناب کنید چراکه ممکن است کف پای شما از طرفین کفش بیرون زده و روی کفی کفش قرار نگیرند. روغن و یا لوسیونی را به کف پای خود بمالید و با اعمال فشار ملایم شست به هر ناحیه زخمی، آن را ماساژ دهید. افرادی که مرتباً فعالیتهایی دارند که با بلند کردن وزنه یا بالا بردن دستها همراه است مانند ورزشکاران تنیس و بیسبال یا افرادی مانند نقاشان، نجاران و سایر افرادی که کارهای بالای سر انجام میدهند نیز شانس بیشتری برای پارگی تاندون دارند.

سن بالای ۴۰ سال: از آنجا که بیشتر پارگیهای روتاتور کاف به دلیل ساییدگی و پارگی طبیعی همراه با افزایش سن ایجاد میشوند، افراد بالای 40 سال در معرض خطر بیشتری هستند. این “نقاط داغ” باید بلافاصله با استفاده از اصطکاک کاهش یابد. پارگی در محل وارد شدن تاندون با کشکک ممکن است با استفاده از سوراخهای مته و لنگر بخیه (Suture Anchors) ترمیم شود. پارگیهایی که به دلیل استفاده بیش از حد به آرامی ایجاد میشوند نیز باعث درد و ضعف بازو میشوند. اگرچه پارگی بیش از حد ناشی از فعالیت ورزشی در افراد جوان نیز وجود دارد، اما بیشتر پارگی در بزرگسالان و به دلیل آسیبدیدگی مانند زمین خوردن ایجاد میشود. اصلاح فعالیت: از فعالیتهایی که باعث درد شانه میشوند خودداری کنید. پزشک در برخی موارد انجام اسکن استخوانی از بخش پایینی پا را ضروری تشخیص میدهد تا بتواند بین درد ساق پا و شکستگی فشاری تمایز قائل شود.

هنگام بلند کردن بازو ممکن است از ناحیه شانه درد احساس شود یا شدت درد بازو را به سمت پایین متمایل کند. گرفتگی عضلات و یا ماهیچه پا در شب ممکن است در هر جایی از عضلات پا اتفاق بیفتد اما اغلب در ماهیچه های ساق پا رخ می دهد. سیندریک تاکید می کند: سیگار کشیدن نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارد چرا که این بیماری در افراد سیگاری بسیار بیشتر از افراد غیرسیگاری شایع است.بنابراین با ترک سیگار شروع کنید، یک عادت ورزشی ساختاریافته را شروع کرده و با پزشک خود برای مدیریت این عوامل خطرساز همکاری کنید. در بسیاری از موارد، پارگی تاندونها با فرسایش آنها شروع میشوند. در صورت داشتن هر یک از این علائم باید فورا به پزشک مراجعه کرد. بیشتر بخوانید: زمین خوردن کودک در چه مواردی خطرناک است و بعد از آن چه باید کرد؟ قرار دادن پدهای گرم یا بستههای یخ روی مفاصل دردناک نیز باعث تسکین درد و تورم میشود؛ همچنین میتوان از داروهای ضد درد برای تسکین این نوع پا درد استفاده کرد.

درد عصبی: این شرایط شامل سندرم پاهای بی قرار، که در آن پاها به طور غیرقابل کنترلی تکان میخورند، نوروپاتی یا آسیب عصبی و درد عصب سیاتیک است. اگر درد پا به دلیل گرفتگی یا آسیب جزئی باشد، معمولاً می توانید در خانه آن را درمان کنید. برای مثال، گاهی اوقات مشکلات مفصل ران ابتدا با درد زانو نمایان میشوند؛ این وضعیت خصوصاً در کودکان قابل مشاهده است و به همین دلیل هر گاه کودکی میلنگد یا از ناحیه زانو ابراز ناراحتی میکند باید مفصل رانش هم بررسی شود. چرا بعد از ورزش پاهایم درد میگیرند؟ به طور کلی، درد عصبی ابتدا انگشتان و نواحی اطراف را مبتلا کرده و سپس به تمام مچ و نواحی بالا تر پا سرایت می کند.