علت درد پا چیست؟

بعضی پزشکان پیشنهاد میکنند که بهتر است از کمپرس یخ در ۴۸ ساعت نخست هر دو ساعت یکبار به مدت ۱۰ دقیقه (در طول روز) استفاده کرد. دلایل مختلفی در ایجاد درد ران نقش دارند، برخی دلایل واضح هستند و در بعضی موارد تشخیص علت آسان نیست. درمان به دلایل مختلفی بستگی دارد و شیوه های درمان گوناگونی مطرح می شود. با این حال، بعضی از دلایل درد پا از لحاظ پزشکی شدید هستند. علائم دیگری که همراه پا درد ظاهر می شوند به بیماری یا اختلال بوجود آورنده آن بستگی دارد. وقتی دلیل درد مشخص شد، درمان بر کنترل درد و کنترل مشکل بوجود آورنده به منظور پیشگیری یا کاهش درد پا در آینده می شود.

درد پا می تواند دائمی یا متناوب باشد، ناگهانی یا به تدریج بوجود می آید و کل پا یا ناحیه ای موضعی مثل ساق پا یا ران پا را تحت تاثیر قرار می دهد. نشانههای دیگری که همراه با درد پا اتفاق میافتند کدامند؟ هنگامی که فشار روی یک عصب سیاتیک اعمال میشود که در طول پا از بخش انتهایی پایین ستون فقرات به کف پا میرود، میتواند درد عصب سیاتیک ایجاد کند. پس در صورت درد ساق پا توصیه ما مراجعه به موقع به متخصص ارتوپدی می باشد. در صورت امکان، پای خود را روی بالشت یا پتو قرار دهید تا قسمت بلند شده در وضعیت راحتی قرار بگیرد. این نوع تورم حاد به عنوان سندرم کمپارتمنت شناخته شده است که میتواند حاد یا بلند مدت باشد. برای درمان درد کشاله ران تشخیص علت درد نقش مهمی دارد ، درد در این ناحیه میتواند به علت آسیبهای پی در پی، ضربههای زیانآور ازجمله بلانت فورس و طیف گستردهای از بیماریهای حاد و مزمن بروز کند.

همچنین درد در این ناحیه میتواند به علت سرطان استخوان، شکستگی استخوان ران، کوفتگی لگن، درد ماهیچه، کشیدگی عضله، دررفتگی مفصل لگن، گرفتگی عضلات، آرتروز، التهاب مفاصل یا بیماریهای تخریبی مفاصل، التهاب تاندون یا اختلال عروق خونی مجاور مانند بیماریهای شریانهای محیطی باشد. بیماری عروق محیطی که خونرسانی به اندام را محدود میکند. علائم کلاسیک پادرد ناشی از بیماری عروق محیطی، درد در عضلهی ساق پاست که با راه رفتن ایجاد میشود. پادرد معمولاً از مشکلاتی ایجاد میشود که با انجام اقدامات خودمراقبتی و یا عمل به برنامهی درمانی پزشک تسکین مییابد. در صورتی که رگ های واریسی دارید و بر این باور هستید که آنها منبع درد پا ی شما هستند، در حین استراحت سعی کنید پای مورد نظر را بالا بگیرید. علت پا درد می تواند متفاوت باشد. پزشک تفاوت در حواس را بین پای آسیب یده و پای دیگر شما بررسی می کند.

ناحیه انگشت پا را نگه دارید و کمی آن را به سمت بدن بکشید. مانند سایر علل، اسپلینت ساق پا نیز در اثر فعاليت بیش از حد عضلات شما ایجاد میشود. در صورتی که درد نتیجه فعالیت فیزیکی بیش از حد باشد، ابتدا بر روی پای خود یخ قرار دهید. بعضی از علت های شایع درد پا گرفتگی عضلانی یا خستگی عضلانی پس از فعالیت فیزیکی بیش از حد است. خستگی عضلانی، کم شدن آب بدن و بعضی از داروها مثل داروهای ادرار آور و استاتین منجر به گرفتگی عضلانی و درد پا می شوند. اگر درد پا به دلیل گرفتگی یا آسیب جزئی باشد، معمولاً می توانید در خانه آن را درمان کنید.