علت درد پا چیست و چگونه در خانه درمان میشود؟

نشستن و بلند شدن: حتماً از صندلی معمولی ( و نه مبل راحتی) استفاده کنید، بهتر است صندلی دسته دار باشد تا با گرفتن دسته ها و به زور بازوها بشینید یا بلند شوید. سوار و پیاده شدن خودرو: برای سوار شدن از صندلی جلو استفاده کنید، تا حد امکان صندلی را عقب بکشید و پشت به صندلی ایستاده و به رکاب ماشین بچسبید. وقتی طاقباز می خوابید زیر سر و زانوها بالش بگذارید تا فشار به کمر کاهش یابد، هنگام غلطیدن عضلات شکم را منقبض کرده و در حالیکه سر، شانه ها و لگن در یک امتداد هستند بچرخید.

روی زمین دراز بکشید و یک پا را در زاویه 90 درجه خم کرده و پای خود را روی زمین بگذارید. تورم در هر دو پا به همراه مشکلات تنفسی، رنگ پریدگی پا و سرد بودن پا به صورت غیر معمول هم جز علائمی است که مراجعه به پزشک را ضروری می کند. از بیمار خواسته میشود که در صورت وجود هرگونه سوال یا مواجهه با درد و علائم ناراحت کننده در ستون فقرات با پزشک تماس بگیرد. بدون اینکه کمرتان خم شود یا واکر از شما فاصله بگیرد با انداختن وزن روی آن راه بروید. راه رفتن: اگر در روزهای اول لازم بود از وسایل کمکی مثل عصا و واکر Walker استفاده کنید. مخصوصاً در جراحی طولانی تر از سه ساعت لازم است هفته اول پس از جراحی دوره هایی در روز به انجام تنفس عمیق و آرام بپردازید تا ریه ها کاملا باز شوند. متخصص روش صحیح حرکت کردن و انجام دادن فعالیتها را با هدف پیشگیری از درد و نگه داشتن ستون فقرات در یک وضعیت ایمن به بیمار آموزش میدهد.

پای مشکل دار را یک قدم عقب تر از پای سالم قرار دهید. برخی از انواع درد پا را می توان در مشکلات در قسمت تحتانی ستون فقرات مشاهده کرد. حتما قبل از شروع ورزش بدن خود را گرم کنید. معمولاً فرایند ارزیابی پادرد با طرح سوالاتی از بیمار و بررسی وضعیت جسمانی و برروی علت علت اصلی پا در شروع میشود. کارشناسان در زمینهی علت بروز درد ساق پا اتفاق نظر ندارند و هنوز علت پا درد به صورت دقیق مشخص نشده است. پزشک در صورت شدید بودن درد، مسکن و ضد دردی را تجویز میکند که میتوان آن را همراه با NSAIDs یا شل کنندههای عضلانی مصرف کرد.

هنگامی که عضلات شما بعد از ورزش درد میگیرند، نشان دهنده این است که بدن شما میتواند فعالیت جدید شما را تنظیم کند. زمان انجام فیزیوتراپی توسط جراح به شما اعلام میشود، ولی در شرایط عادی بعد از 3 تا 4 هفته از جراحی است. طب فیزیکی و فیزیوتراپی یکی از مهمترین روشهای توانبخشی است. در مواردی هم پزشک توصیه میکند بیمار از ساقبند طبی استفاده کند. یک نوار سخت استخوان پاشنه را به انگشتان پا وصل میکند که ممکن است تحریک یا ملتهب شود. برخی بیماران ترجیح میدهند که پس از عمل ستون فقرات به پهلو بخوابند و برای حمایت بیشتر از ستون فقرات، بالشی را بین زانوها یا زیر بدن بگذارند.