علت پا درد ، شایع ترین علت درد پا و علائم آن را بشناسید

تورم مفاصل بیش از 6 هفته میتواند منجر به اختلال آرتریت التهابی جوانان شود. معمولا از بیماری از گود اشلاتر تحت عنوان سندروم تحرک زیاد یاد میشود و معمولا به علت وارد شدن فشار به صفحه استخوان درشت نی، که بالاتر از زانو قرار دارد، ایجاد میشود و منجر به تورم و بر آمدگی استخوان درشت نی میشود. در حقیقت پا درد ربطی به رشد ندارد، بلکه به علت تحرک بیش از حد رخ میدهد و معمولا کودکان 3 تا 10 ساله را درگیر میکند و عمدتا هر دو پا را درگیر میکند. معمولا این اختلالات در تصاویری که به کمک اشعه ایکس گرفته میشود، تشخیص داده خواهد شد؛ تومورهای بدخیم با علائم بیشتری همراه هستند و معمولا باعث اختلال در سطح فعالیت جسمانی کودک میشوند.

این موارد به آسیب دیدگی و ضرب دیدن پا مربوط هستند و معمولا براساس سابقه پزشکی، معاینه جسمانی، و اشعه ایکس تشخیص داده میشوند. معمولا این اختلال طرف مدت 7 تا 10 روز بهبود مییابد. معمولا درد عضلات باعث اختلال در بازی کردن و سایر فعالیتهای جسمانی نمیشود، اما معمولا در اواخر روز شروع میشود و با ماساژ دادن عضلات بهبود مییابد و به طور کامل در اوایل دوران بزرگسالی بهبود مییابد. معمولا دچار لنگی میشود اما هیچ گونه دردی را احساس نمیکنند. عفونت استخوان بسیار حاد خواهد بود و منجر به تب و لنگی کودک میشود، اما کودک میتواند راه برود به این ترتیب ممکن است فرایند تشخیص به تعویق بیفتد. این عارضه منجر به ناتوانی آنها در حرکت می شود و باعث می شود بسیاری از آنها نتوانند از خانه بیرون بیایند. اگر به هنگام فعالیت شروع می شود و بلافاصله با استراحت خوب می شود.

کفش نا مناسب در کنار عواملی مانند فرم پا و همچنین آسیب یا ضربه ممکن است فرد را در معرض آسیب به تاندون آشیل و پا درد قرار دهد. این حالت زمانی اتفاق میافتد که به اعصاب بدن (اعصاب پیامها را به مغز و از مغز منتقل میکنند) آسیب وارد شود. این عارضه به اختلال التهابی دردناک صفحه رشد پاشنه پا گفته میشود و معمولا کودکان 8 تا 14 ساله را درگیر میکند زیرا معمولا تا اواخر سن 14 سالگی، استخوان پاشنه به طور کامل به رشد نمیکند. این عارضه معمولا با درد زانو یا قوزک پا بروز میکند. معمولا دویدن، پریدن، و زانو زدن باعث بروز درد میشود. این عارضه، خوش خیم است و معمولا تمرینات کششی و مصرف داروهای ضد التهاب به بهبود درد کمک میکند.

این عارضه در میان پسران بسیار شایع تر از دختران است ممکن است این عارضه در کودکان باعث تغییر شکل دائمی سر استخوان ران تعیین میشود و معمولا شامل ارزیابی ساده، فیزیوتراپی، آتل بندی، و جراحی است. در تصاویر رادیولوژی، سر استخوان ران بسیار متراکم است که در نهایت صاف میشود. زمانی که فرد نیاز به راه رفتن دارد، بهتر است از ابزارهای حمایتی(مثل عصا یا واکر )، کفشهای طبی (و البته نه چندان تنگ) برای پاهای خود استفاده کند. گاهی هم پوشیدن کفشهای نامناسب و پیادهروی زیاد باعث درد در کف پا شده و در هنگام خواب بیشتر احساس میشود.