علل پا درد – دکتر اسکوئی – متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

نشستن و خوابیدن در وضعیت نامناسب باعث می شود حرکت و جریان خون به پاها محدود شود. بهعنوانمثال هر روز چند بار پاها و انگشتان خود را بالا برده و کشش ایجاد کنید. گرفتگی عضلات، سوزن سوزن شدن ، سوزش ، بی حسی و درد ناشی از فشردگی عصب می تواند به دلایلی مانند چاقی ، اختلال در وضعیت بدنی ، ورزش بیش از حد ، تروما نیز ایجاد شود. نیز یک علت پا درد شدید است که باعث تورم، التهاب و درد و سوزش شدید در مفاصل می شود. گاهی علت درد مفصل مشخص است، مثلا پس از یک آسیب دیدگی ورزشی.

نقرس در ابتدا اغلب فقط در یکی از مفاصل که معمولاً مفصل انگشت شست پا است، رخ میدهد، اما ممکن است سایر مفاصل را نیز تحت تأثیر قرار دهد. اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات: این بیماری نوعی آرتروز است که عمدتا در ناحیه کمر دیده میشود اما سایر مفاصل و سایر قسمتهای بدن نیز گاهی تحت تأثیر آن قرار میگیرند. مسدود شدن این شریانها باعث کاهش انتقال خون به قسمتهای مختلف بدن میشود. • لخته خون: یک لخته خون میتواند به طور کامل جریان یکی از سرخرگهای ورودی به پا را مسدود کرده و باعث بروز درد حاد شود.

نقرس: نقرس باعث حملات التهابی دردناک در یک یا چند مفصل میشود. شوکدرمانی میتواند نتایجی عالی برای افرادی که از بیماریهای مداوم و دردناک رنج میبرد، ایجاد کند. کفش هایی که محکم گره خورده اند باعث ایجاد درد و کبودی در بالای پای می شود. وقتی در اثر کشش بیش از حد و حرکات و ضربات غیر استاندارد، پارگی هایی ریز در سراسر این رباط ایجاد شود، کف پا دچار درد می شود و هنگام راه رفتن یا دویدن، فرد را ناراحت می کند. معاینه ی تشخیصی عبارت است از بررسی کامل سوابق پزشکی، معاینه ی فیزیکی و در برخی از موارد عکسبرداری (برای مثال با اشعه ی ایکس، سی تی اسکن و یا اسکن MRI) و تست هایی برای بررسی قدرت عضلانی و پاسخ دهی آن ها. دلایل عمده آن ایستادن طولانی مدت، اضافه وزن، سفت بودن رباط ها و عضلات و یا گاهی اوقات به دلیل آسیب به پاشنه و پا درد است.

اصلی ترین دغدغه والدین این است که از رنج ناشی از درد پا یا دردهای رشدی در فرزندشان بکاهند. دردهای دوره رشد معمولاً در نواحی بین مفاصل بروز میکنند، نه خود مفاصل. سندرمسیندینگ – لارسن – جانسون : این بیماری نیز به طور مشابه زانو را درگیر کرده و ممکن است در دوره رشد سریع نوجوانان بروز پیدا کند. درد میتواند از نقاط دیگری از بدن نیز انتشار یابد و در پا حس شود. با این حال، در کودکان و نوجوانان به دلیل رشد استخوانها و مفاصل، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث درد مفاصل شوند. مشخص نیست که چه عواملی باعث این دردها میشوند اما علیرغم نامشان، علت آنها رشد نیست. چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ باشد. بنابراین تعجبی ندارد که شما سردرگم شوید و بپرسید برای پا درد به چه دکتری مراجعه کنیم ؟ باید درمان های پزشکی را مورد توجه قرار دهید اگر دچا ر محدودیت در انجام فعالیتهایتان شدید و احساسات شما تغییر کرد ،دچار درد والتهاب شده اید، دچا ر تغییر رنگ در ناخن وپوست خود شده اید ونواحی که تحت تاثیرمیباشد بیشتر ازنواحی دیگر گرم شده است وبرای لمس کردن شما دچار حساسیت شده اید و یا درانجام حرکت های خوددچار مشکل شده اید.