هر چیزی که راجعبه درد ساق پا لازم دارید بدانید

پا درد می تواند انواع مختلفی داشته باشد از جمله شدید، حاد، همراه با سوزش و آزاردهند. معمولا درد عضلات باعث اختلال در بازی کردن و سایر فعالیتهای جسمانی نمیشود، اما معمولا در اواخر روز شروع میشود و با ماساژ دادن عضلات بهبود مییابد و به طور کامل در اوایل دوران بزرگسالی بهبود مییابد. کودکان تحرک بسیار زیادی دارند بنابراین دویدن و بازی کردن باعث میشود که در اواخر روز دچار درد عضلات شوند. معمولا دویدن، پریدن، و زانو زدن باعث بروز درد میشود. عفونت مفاصل تحت عنوان بیماری اورژانسی در نظر گرفته میشود، زیرا، سرعت باعث تخریب سطح مفصل میشود. در برخی از کودکان فقط یکی از مفاصل درگیر میشود، اما ممکن است در برخی دیگر این عارضه چندین مفصل را درگیر کند و در برخی دیگر باعث ایجاد راش و علائم سیستمیک شود. در این میان شایع ترین علت پا درد شدید گزارش شده، شامل اختلالات ناخن، کرن و کالوس و تغییر شکل در ساختار پا مانند هالوکس واگوس است.

این عارضه در میان پسران بسیار شایع تر از دختران است ممکن است این عارضه در کودکان باعث تغییر شکل دائمی سر استخوان ران تعیین میشود و معمولا شامل ارزیابی ساده، فیزیوتراپی، آتل بندی، و جراحی است. این موارد به آسیب دیدگی و ضرب دیدن پا مربوط هستند و معمولا براساس سابقه پزشکی، معاینه جسمانی، و اشعه ایکس تشخیص داده میشوند. تصویربرداری با اشعه ایکس باعث تشخیص ناهنجاری های استخوانی می شود که بر عصب فشار وارد می کند. در مواردی که فشار بسیار زیادی بر صفحه رشد وارد شود، باعث بروز التهاب خواهد شد. در این حالت یک استخوان جدید در صفحه رشد و در نقطه ضعیف پشت پاشنه شروع به رشد میکند. چندین عضله در پشت ساق پای شما قرار دارد که در مجموع به عنوان عضلات ساق پا شناخته میشود.

درمان دستی نقاط ماشهای میتواند از میزان درد، کشیدگی و کوتاه شدن عضله بکاهد. استفاده از داروهایی چون کورتیکواستروئید یا آلوپورینول، که معمولاً برای درمان نقرس استفاده میشوند. در این حالت، ایجاد التهاب ماهیچه در امتداد لبه استخوان ساق پا، سبب بروز درد در هنگام راه رفتن، دویدن یا پرش می گردد. زمانی که فرد نیاز به راه رفتن دارد، بهتر است از ابزارهای حمایتی(مثل عصا یا واکر )، کفشهای طبی (و البته نه چندان تنگ) برای پاهای خود استفاده کند. سیاتیک زمانی اتفاق میافتد که به یک عصب، اغلب در ستون فقرات، فشار وارد میشود و این فشار منجر به دردهایی میشود که به پا میرسد. این عارضه معمولا با درد زانو یا قوزک پا بروز میکند.

آرتریت روماتوئید می تواند التهاب دردناکی در مفاصل پا ایجاد کند، همراه با تغییرات هماهنگی که منجر به ناهنجاری های پا می شود. در نتیجه معاینات و آزمایشات ، استخوان ، مفاصل ، تاندون ها ، ماهیچه ها ، اعصاب و عروق ساق پا به طور مفصل مورد بررسی قرار می گیرد. پارگی یا کشیدگی ماهیچه هم همینطور. ماساژ و کشش ماهیچه در این شرایط میتواند به شل شدن ماهیچه سفت شده کمک کند. این مشکل اغلب در عضلات بزرگتر مانند: همسترینگ، ساق پا یا چهار سر ران رخ دهد. مشخصه ی این دردها اغلب گرفتگی در پشت ساق ها، به ویژه در قسمت تحتانی ران و ساق پا است. این ناهنجاری ها اغلب منجر به درد، به ویژه در اطراف لگن، ران، یا زانو می شوند. ابتلا به ام.اس، علائم مختلفی دارد از جمله: اختلالات حسی، بیحسی در عضلات، گزگز و مورمور شدن بدن، درد، احساس ضعف در دستها و پاها، مشکلات راه رفتن، عدم تعادل، اختلالات تکلم و لرزش بی ادارهی بدن، سرگیجه و خستگی.