پا درد:علت و درمان – پروفسور بیژن فروغ

جدا از آن، ناحیه را به آرامی ماساژ دهید، اگر میتوانید عضله را بالا نگه دارید و به آن استراحت دهید. بهترین درمان این است که به پاهای خود استراحت دهید، چند بار در روز بستههای سرد را به مدت 20 دقیقه روی آنها بگذارید و در صورت نیاز از مسکن استفاده کنید. اگر سطح قند خون در یک دوره چند ساله کنترل نشود، عصبها و رگهای خونی تخریب شده و کارایی خود را از دست میدهند. در طول فرایند پیری، گردش خون کند میشود و بسیاری از افراد سالخورده احساس لازم را در پاهای خود ندارند و ممکن است متوجه مشکلاتی که در گذشته آنها را ناراحت میکرده است، نشوند. پوشیدن کفش بیشتر از طول عمر، کفش نامناسب یا سایز نادرست کفش میتواند بر سلامت پاهای شما تاثیر بگذارد. یک نمونه از این برنامه 20 جلسه دقیقه ای خواهد بود و سپس یک دقیقه به طول می انجامد و زمان شروع دویدن افزایش می یابد تا شما بتوانید 40 دقیقه به طور مداوم بدوید .

همچنین بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا سایر موارد را رد کند. حتی وزن بدن میتواند در تمرینات مقاومتی به شما کمک کند. اگر فرد باردار باشد، اضافه وزن داشته باشد، لباسهای تنگ بپوشد یا در ناحیه کشاله ران خود بافت زخم جراحی داشته باشد، احتمال ابتلا به آن بیشتر است. این آسیب زمانی اتفاق میافتد که بافت رابط میان دو استخوان به نام رباط، کشیده یا پاره میشود. تمام این استخوان ها و بافت های نرم با یکدیگر ارتباط نزدیک دارند و همه در کنار هم کار می کنند. هنگامی که رگها مجبورند برای بازگرداندن خون به قلب شما سخت کار کنند، برآمده میشوند و پیچ خورده، آبی یا بنفش تیره به نظر میرسند.

خستگی عضلانی و کم آبی ممکن است منجر به گرفتگی عضلات پا، به ویژه در ساق پا شود. با افزایش سن، گرفتگی عضلات بیشتر اتفاق میافتد و همچنین اگر در هوای گرم بیرون هستید و آب کافی ننوشید، احتمالا دچار آن خواهید شد. گام شمار ممکن است راهی باشد برای اطمینان از اینکه به اندازه کافی راه میروید و پاهای خود را فعال نگه میدارید. تکیهگاههای قوس یا ارتز میتوانند پاهای شما را در هنگام ایستادن یا راه رفتن ثابت نگه دارند و درد را از بین ببرند. استفاده از نوارهای مقاومتی یا وزنه برای ایجاد قدرت در پاها کمک بزرگی برای شما است. سایر اصطلاحهایی که برای این مشکل در پزشکی استفاده میشود شامل موارد زیر است: بیماری شریانی محیطی، بیماری انسداد شریانی محیطی یا بیماری عروقی محیطی. بیماری سیاتیک همچنین میتواند باعث تغییر حس در امتداد مسیر ریشه عصب ملتهب شود. اگر علل جدی گرفتگی عضلات رد شود، انجام اقداماتی در خانه می تواند مناسب باشد.

اگر با وجود انجام این روشها هنوز درد داشتید، حتما باید به پزشک ارتوپد مراجعه کنید. اگر برای درمان نیاز به حرکات اصلاحی داشته باشید پزشک شما را به فیزیوتراپیست ارجاع میدهد. سعی کنید به راحتی حرکات کششی را انجام دهید و حدود ۵ تا ۱۰ ثانیه در هر یک از این حالتها بمانید. فیزیوتراپیست این تغییرات را بررسی میکند و به شما کمک میکند تاحرکات صحیح انجام دهید. پاها کارهای زیادی را برای ما انجام میدهند. راههای زیادی برای تسکین پاهای دردناک و خسته در خانه وجود دارد. گرفتگی در شب و در افراد سالمند بیشتر دیده می شود. گرفتگی عضلات معمولا خود به خود از بین میرود و معمولا نشانهای از هیچ مشکلی برای سلامتی نیست، اما اگر اغلب آنها را دارید با پزشک خود صحبت کنید. طبق این مطالعه ممکن است این قبیل داروها، اثر تحریکی بر روی سلولهای عصبی و گیرندههای حرکتی داشته باشند که این میتواند باعث گرفتگی عضلات شود.