پا درد:علت و درمان – پروفسور بیژن فروغ

ارتفاع: بالا بردن پا تا سطح قلب موجب میشود که عمل تخلیه به کمک نیروی جاذبه زمین بهتر انجام شود و به این ترتیب میزان درد و تورم کم شود. لیمو به تنظیم سطح PH بدن کمک میکند و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و از این طریق میتواند درد را تسکین دهد. این نوار رشته ای وظیفه حمایت از قوس کف پا و منتقل کردن نیروهایی که در زمان حرکت بدن به کف پا وارد می شود را بر عهده دارد. 1. بیمار یک پا را دراز کرده و پای دیگر را خم می کند. به حالت گام برداشتن در بیایید (بدن و پاها رو به جلو هستند و یک پا جلوتر از دیگری قرار دارد).

DVT به لخته شدن خون در رگهای عمیق پا اشاره دارد. علل آن شامل بیماری شریانی محیطی، ترومبوز ورید عمقی (DVT)، سلولیت، عفونت، رگهای واریسی و اگزمای واریسی است، جایی که درد همراه با تغییر رنگ پوست است. این مورد خصوصاً زمانی صدق میکند که پا متورم و گرم شده و احتمال بروز ترومبوز سیاهرگی عمقی وجود داشته باشد، و یا زمانی که پا رنگ پریده و سرد شده و احتمال حضور یک لخته در سرخرگ وجود داشته باشد. به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، پا یکی از فعالترین اعضای بدن است و در طول روز کارهای زیادی انجام میدهد و به سختی استراحت میکند، اما در عوض بیشتر ما بسیار کم به آن توجه میکنیم. به غیر از حوادث، جراحات یا مشکلات سلامتی، درد پا ممکن است به دلیل عدم مراقبت یا به دلیل دیگری باشد که میتوانید به راحتی از آن جلوگیری کنید؛ بنابراین در اینجا قصد داریم توجه شما را به برخی از دلایل عمده درد پا جلب کنیم؛ پوشیدن کفش پاشنه بلند که فشار زیادی به انگشتان پا وارد میکند، اضافه وزن، آرتروز، ورم کف پا، دیابت، بارداری، فعالیتهای ورزشی یا تمرینات با ضربه زیاد، پینه، میخچه، زگیل، ناخنهای بلند، داروهایی که تورم پا به عنوان یکی از عوارض آن است و پوشیدن کفشی که مناسب شما نباشد از عوامل مهم درد پا هستند.

معمولاً اگر زانوی بیمار متورم باشد و درد داشته باشد؛ کمپرس یخ کمک کننده است، مصرف برخی از داروهای ضد التهابی نیز میتواند به بهبو درد در این افراد کمک نماید. دکتر مهدی مؤیدفر، فوق تخصص جراحی زانو در شناخت علت و درمان مشکلات زانو، به ویژه در مواردی که نیاز به جراحی وجود دارد؛ میتوانند یاری رسان شما باشند. در این مقاله علت درد ران پا و درمان آن به طور مختصر و مفید مورد بحث قرار گرفته است. یک پا را با پاشنه به سمت باسن خود خم کنید. این یک ترکیب عالی است و نتایج بسیار خوبی دارد؛ در حالی که کمپرس گرم به بهبود گردش خون در پای شما کمک میکند، کمپرس سرد با بیحس کردن ناحیه آسیب دیده در کاهش درد و تورم بسیار موثر است. بذر خردل قطعا شایسته ذکر در لیست داروهای خانگی برای درمان راحت درد پاست. در واقع نمک اپسوم آنقدر موثر است که نه تنها در درمان درد پا بلکه در تسکین درد عضلانی، اسپاسم و سایر دردها نیز استفاده میشود.

اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید درمانهای خانگی متعددی وجود دارند که میتوانند در تسکین درد پا بسیار موثر باشند که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است. حتی برخی افراد در سینههای خود درد احساس میکنند. ورم زانو عبارت است از آزردگی یا التهاب زردپیها که باندهای ضخیم متصل کننده عضلات به استخوانها در تمام بدن هستند. روی شکم دراز بکشید و پاها را صاف بگذارید و سرتان را روی بازوها یا زمین قرار دهید. در ابتدا بطری آب گرم را روی ناحیه آسیب دیده پا قرار دهید. اگر این روند را به صورت روزانه تکرار کنید، خیلی زود از درد پا خلاص خواهید شد. در این وضعیت، ستون فقرات باید ثابت نگه داشته شود. همچنین عاقلانه است که از انجام فعالیتهایی که باعث ایجاد فشار اضافی بر روی زانوها می شوند مانند زانو زدن، خمیدگی های عمیق زانو و دویدن در سراشیبی، جلوگیری کنید.