پا درد:علت و درمان – پروفسور بیژن فروغ

این آسیب زمانی رخ میدهد که عضلات اطراف استخوان ساق پا در اثر استفاده بیش از حد پاره شوند. لغزش دیسک و فتق دیسک زمانی رخ میدهد که یکی از دیسکها بین مهرههای ستون فقرات از جای خود خارج شود. این وضعیت میتواند پس از یک سانحه یا پس از آسیب مزمن رخ دهد. هستید؛ میتوانید با مراجعه به متخصص درد پس از تشخیص، با استفاده از روشهای درمانی غیر جراحی مانند عمل بسته لیزری دیسک کمر (در صورتی که نیاز به استفاده از روشهای باز جراحی نباشد)، بهبود یابید. برای درمان نقرس، استراحت، کمپرس یخ، مصرف داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID)، پردنیزون، کلشی سین یا آلوپورینول و پرهیز از خوردن برخی مواد غذایی میتواند موثر باشد. نقرس: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و یا کورتیکواستروئیدها داروهایی هستند که در درمان پا درد شدید ناشی از نقرس استفاده می شوند.

برای درمان شکستگی استخوان متاتارس استفاده از داروهای مسکن، استراحت کنید، کمپرس یخ، گچ گرفتن و در صورت عدم پاسخ دهی مناسب به این روشها، جراحی میتواند کمک کننده باشد. بیشتر این دردها را می توان در منزل با مسکن، تراپی و تمرینات ورزشی سبک درمان کرد. اگر همچنان مشکل دارید، می توانید با پزشک خود در مورد جراحی صحبت کنید. زیرا اگر انگشت پای شکسته درمان نشود، ممکن است تواناییهای فرد اعم از راه رفتن و دویدن را تحت تأثیر قرار دهد. کشیدگی همسترینگ که اغلب همراه با دویدن است، می تواند منجر به درد حاد در پشت عضله ران شود، که معمولاً به دلیل پارگی جزئی است. شکستگی استخوان که به آن ترک برداشتن نیز گفته می شود، ممکن است باعث ایجاد تورم در نقطه شکستگی شود. تاندونیت آشیل زمانی ایجاد میشود که فشار وارد شده بر روی تاندون آشیل بیشتر از توانایی آن باشد.

احساس گرفتگی معمولاً در شب و در افراد مسن مشاهده میشود و تقریبا یک سوم افراد بالای ۶۰ سال از این مشکل رنج میبرند. افتادن معمولاً در شرایطی ایجاد میشود که شکل سطح راه رفتن تغییر کند. اگر این بیماری روی اعصاب پاها تأثیر بگذارد، باعث ایجاد احساس خارش، سوزش، بیحسی یا ضعف پاها میشود. نقرس که نوعی آرتریت است، می تواند باعث درد در انگشتان پا شود. گرما درمانی: استفاده از پد های گرم کننده و حمام گرم به تسکین درد و آرامش پاها کمک می کند. بنابراین اگر درمان خانگی نتوانست دردتان را تسکین بدهد، باید به پزشک مراجعه کنید.

در صورت عدم بهبود، مراجعه به پزشک الزامی است. پزشک با تشخیص علت آن برای بیمار دارو تجویز خواهد کرد. برای اطمینان بیشتر حتی قبل از اینکه بدانید انگشت پایتان شکسته است، باید روی آن یخ بگذارید و آن را بالا نگه دارید. در حالی که پاها از دیوار حدود نیم متر فاصله دارد، یک پا را پشت پای دیگر قرا ر داده، در حالی که پاشنه ها را روی زمین نگه داشته است، سعی کند تا جایی که احساس کشیدگی در پشت ساق پا دارد، زانوها را به آرامی خم کند. وزن خود را متناسب نگه دارید و برنامه غذایی سالمی داشته باشید.