پا درد:علت و درمان – پروفسور بیژن فروغ

با از دست رفتن حس درد، فرد دچار عفونتهای پوستی و آسیبهای مچ پا میشود اما از بابت آنها چندان احساس ناراحتی نمیکند. برخی افراد میتوانند این بیماری را با تغییر عاداتی مانند ترک سیگار مدیریت کنند؛ اگر این روش بیتأثیر باشد، ممکن است پزشک برای درمان پا درد یا کمک به تسکین درد، دارو تجویز کند؛ برخی افراد نیز نیاز به عمل جراحی پیدا میکنند. به واسطه موقعیت پاها روی دیوار در این ورزش، هر گونه انسداد برطرف شده و درد پا کاهش قابل توجهی پیدا میکند. در نتیجه خون در رگها جمع شده و ظاهری برآمده، پیجخورده و ملتهب پیدا میکند. این عارضه معمولا در نتیجه دیابت، در کف پا و قسمت پایینی ساق آن رخ میدهد.

تاندونیت آشیل جدی ناگهانی و یا حتی تاندون آشیل پاره شده ممکن است عارضه برخی از آنتی بیوتیکها مانند لووفلوکساسین یا سیپروفلوکساسین باشد. در اکثر موارد این کار معقول است؛ اما اگر احتمال شکستگی یک استخوان وجود دارد یا یک مفصل ورم زیادی دارد، بهتر است فوراً به پزشک مراجعه شود. همه ی موارد فوق علت در پا می باشد. کمردرد و پا درد ناشی از سیاتیک (التهاب عصب سیاتیک) ممکن است به باسن برسد و علت درد پا از زانو به پایین شود.وجود هر دو حالت علت پا درد از زانو به پایین می شود. به هر حال، هنگامی که درد به طور ناگهانی آغاز میشود، باید از بابت آن نگران شد و فوراً به پزشک مراجعه نمود. انتخاب دیگر در این رابطه اینست که از یک پد گرم و یک بسته یخ به طور متناوب برای ۱۰ دقیقه برای کاهش پا درد خود استفاده کنید.

استراحت: برای جلوگیری از آسیب بیشتر و کمک به کاهش تورم در دوران درمان. بنابراین اگر از آن به خوبی مراقبت نکنیم ممکن است به آن آسیب بزنیم. علت آن کششهای مکرر در این قسمت از پا است که می تواند باعث پارگی بافت شود. دیابت ، مصرف الکل ، سرطان و کمبود ویتامین منجر به درد عصبی می شود که اغلب هر دو پا را درگیر می کند.تشخیص علت پا درد از زانو به پایین بهتر است بامراجعه به متخصص صورت بگیرد زیرا می تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد که خود شخص توانایی تشخیص دقیق آن را نداشته باشد. بسیاری از علل پادرد که به آنها اشاره شد، میتوانند در درازمدت و در صورت عدم درمان درد شدید ایجاد کنند. اگر شما این نوع از نمکها را در اختیار ندارید، میتوانید از نمک طعام برای این کار استفاده کنید. در هر سمت این حرکت را بیست بار تکرار کنید سپس همان حرکت را در سمت مقابل انجام دهید.

این عمل را چند بار تکرار نمایید. چنانچه علیرغم رعایت نکات فوق، درد پس از چند روز بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید. اگر سطح قند خون در یک دوره چند ساله کنترل نشود، عصبها و رگهای خونی تخریب شده و کارایی خود را از دست میدهند. پاهای شما از مفاصل ، عضلات ، تاندون ها ، رباط ها ، اعصاب و رگ های خونی تشکیل شده است که همه در معرض آسیب ، عفونت یا سایر شرایطی هستند که می توانند باعث درد ساق پا شوند. دیابت همچنین باعث تنگ شدن رگهای خونی و بروز علائم بیماری عروق محیطی (PAD) یا لنگش میشود. علت درد پاها می تواند اسکلتی عضلانی، عصبی یا عروقی باشد. اما به طور کلی علت درد کف پا به چنین دلایلی باز می گردد. این موضوع به طور خاص برای بیماریهایی همچون دیابت، فشار خون بالا، و سطح بالای کلسترول صحیح میباشد. درد ساق پا ممکن است به طور مختصر ادامه داشته باشد یا ثابت باشد و کل پا یا فقط یک ناحیه خاص را تحت تأثیر قرار دهد.