پا درد:علت و درمان – پروفسور بیژن فروغ

فعالیت نکردن برای مدت طولانی، مانند پروازهای طولانی یا ماشین سواری، داشتن اضافه وزن و مصرف سیگار یا برخی داروهای خاص، احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهند. درد ساق پا معمولا به دنبال فعالیت های بدنی ایجاد می شود و اغلب با دویدن همراه است. آتل ساق پا و شکستگی استرس می تواند در اثر ورزش های تکراری مانند دویدن ایجاد شود. این درد به شکل ناگهانی یا به صورت تدریجی بروز میکند و باعث میشود عملکردهای حرکتی طبیعی مانند راه رفتن، دویدن یا بالا رفتن از پلهها با مشکل روبه رو شود. در صورت لزوم، استفاده از مسکن ها، پمادهای موضعی، داروهایی برای درمان نوروپاتی، تزریق انسولین و روش محرک الکتریکی عصب، قدمهای بعدی هستند. شریان ها رگ های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را در سراسر بدن شما حمل می کنند.

در اکثر افراد یکی از پاها بزرگتر از دیگری است، بنابراین کفش را سایز پای بزرگتر خود انتخاب کنید. در برخی شرایط لخته ممکن است خود به خود از بین برود، اما اگر فرد دچار سرگیجه و تنگی نفس ناگهانی شود، یا اگر خون سرفه کند، نیاز به مداخله فوری پزشکی خواهد داشت. لخته شدن خون در سیاهرگهای بزرگ واقع در شکم نیز از دیگر علت مواجهه با علائم پا درد و درد ساق پا به شمار میرود. معمولا با توقف فعالیت، درد به زودی برطرف می شود. درد عصبی: این شرایط شامل سندرم پاهای بی قرار، که در آن پاها به طور غیرقابل کنترلی تکان میخورند، نوروپاتی یا آسیب عصبی و درد عصب سیاتیک است. درمان پا درد از جمله درمان های اولیه شامل کاهش تحمل وزن روی پا، پوشیدن کفش متناسب با پاشنه کوتاه، تقویت تاندون ها به آرامی، کشش های نرم تاندون و استفاده از غلتک روی عضلات ساق پا و کف پا باشد.

سپس همین کار را با آب سرد برای حداقل ۱۰ ثانیه تا یک دقیقه انجام دهید. هر فعالیت شدید ورزشی می تواند باعث بروز درد عضلات ساق پا شود مخصوصا هنگامی که شما به تازگی یک برنامه ی تناسب اندام را آغاز کرده اید. بالا رفتن از پله ها و انجام فعالیت های زیاد روی عضله ساق پا، سبب ایجاد این نوع از درد ها می گردد که ممکن است برای مدت طولانی نیز ادامه یابد. این درد با استراحت بهبود نمی یابد. درد اسکلتی عضلانی: به عنوان مثال می توان به کرپیتوس اشاره کرد که با صدای ترکیدن یا ترک خوردن در زانو تشخیص داده می شود، یا آرتریت، یک بیماری خود ایمنی که مفاصل لگن، زانو یا مچ پا را تحت تاثیر قرار می دهد. لخته ممکن است به خودی خود حل شود، اما اگر فرد دچار سرگیجه و تنگی نفس ناگهانی شود و یا اگر خون سرفه می کند، توجه اضطراری لازم است.

کشش ها، کبودی ها و شکستگی ها ممکن است به علت یک یا ترکیبی از تنش ها به پا باشد. هنگامی که آنها ملتهب می شوند، حرکت دادن مفصل آسیب دیده ممکن است دشوار باشد. درد ساق پا که از ناحیه کمر منشا می گیرد و به سمت پایین باسن حرکت می کند ، همراه با از دست دادن کنترل مثانه یا روده ، علامت عصب کشیده شده است. دارو: داروهای NSAID (داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی) یا سایر داروهای ضدالتهاب که میتواند به کاهش التهاب کمک کند. درمان درد پا شامل استراحت، کمپرس سرد، بالا گذاشتن پا، استفاده از چوب زیر بغل، بستن باند کشی، محافظ، اسپلینت یا آتل، مسکنهای غیراستروئیدی ضد التهاب و جراحی میشود. علل آسیب زا می تواند شامل آسیب های ورزشی باشد یا به رگ های خونی، اعصاب، ماهیچه ها، مفاصل، بافت های نرم یا استخوان ها مربوط شود. این اتفاق اغلب در عضلات بزرگتر مانند همسترینگ، ساق پا یا چهارسر ران رخ می دهد.