پا درد:علت و درمان – پروفسور بیژن فروغ

علت درد پا با منشا عصب شناختی شامل سندرم پا ها ی بی قرار است که در آن پاها به طور غیرقابل کنترل لرزش دارند، نوروپاتی یا آسیب عصبی و درد عصب سیاتیک هم می توانند منجر به درد پا با علل عضب شناختی شوند. در مورد علل و پیش گیری از زخم پاها و نحوه تسکین دادن آن ها ییشتر یاد بگیرید. آسیبهای ویژه مانند آسیبهای ورزشی را میتوان توسط آزمایشهایی نظیر تصویربرداری سونوگرافی، اشعهی ایکس، سیتی اسکن، امآرآی و اسکن استخوان بیشتر مورد بررسی قرار داد. در بیماران مبتلا به لنگش با انجام تمرینات ورزشی درد بروز میکند، و همچنان که در طول زمان رگهای خونی تنگتر میشوند، مقدار فعالیت مورد نیاز برای بروز درد کمتر میشود.

یکی از شکایت های شایع در بیماران مراجعه کننده به درمانگاه های روماتولوژی , درد در دست و پا و مفاصل یا به عبارتی درد عمومی می باشد . در یک موقعیت راحت بنشینید و قوزک پا و مفاصل انگشت خود را با استفاده از دست بکشید. یک وان را با آب گرم پر کنید. پا را گرم کنید. علاوه بر این, برخی مشکلات پزشکی مشخص می توانند منجر به درد پا شوند. در این شرایط درد در پاها ایجاد میشود. به طور کلی، ترکیبی از تلاشها به جوانسازی پاها کمک میکند تا شرایط بهتری را برای آنها و تسکین پا درد فراهم کنیم. زمانی که فرکانس درد افزایش پیدا می کند و یا با درمان های ساده ای مانند آن هایی که لیست شده اند, کاهش پیدا نمی کند. صرف زمانی برای بالا بردن پاها به کاهش فشار در طول پاهایتان کمک خواهد کرد. در اغلب موارد بالا بردن پاها فوراً احساس خوبی را به شما می دهد.

چیزی بهتر از ماساژ پا احساس خوبی نمی دهد. 9. همچنین بهتر است لباس و کفشهای گشاد بپوشید. گاهی اوقات تمام چیزی که نیاز دارید کمی استراحت است. گاهی اوقات درد پا به خاطر فعالیت بیش از حد و یا تحمل وزن، استرس ماهیچه ها و بافت ارتباطی هستند. علاوه بر استرس ناشی از افزایش وزن، هورمون های بارداری باعث می شوند که رباط ها که پاهای شما را تثبیت می کنند، آزاد شوند. دیابت یا هر بیماری دیگری که باعث نوروپاتی محیطی می شود, آسیب عصب به اندام ها است.بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتویید. در این بخش به راههای درمانی هر یک از موارد فوق می پردازیم. ۴- عمل جراحی خار پاشنه : تعداد کمی از افراد برای جدا کردن فاشیای کف پا ازاستخوان پاشنه پا به عمل جراحی نیاز دارند.این فقط به عنوان یک گزینه تنها در مواردی است که درد شدید باشد و سایر درمان ها با شکست مواجه شوند.

ورزش کف پا، پاها و انگشتان پا به نرمش، تقویت و آرام کردن آن ها کمک خواهد کرد. روغن و یا لوسیونی را به کف پای خود بمالید و با اعمال فشار ملایم شست به هر ناحیه زخمی، آن را ماساژ دهید. قبل از تجویز هر دارو یا روش درمانی باید بیمار به خوبی معاینه و ارزیابی شود تا دلیل اصلی مشکل او مشخص شود. اسپاسمها یا گرفتگیها در عضلات پا که دستکم تا چند ثانیه برطرف نمیشوند میتوانند به دلیل استفادهی بیش از حد یا کمآبی بدن رخ بدهند. این دو عامل باعث فشار بیش از حد بر روی پاهای شما می شوند. حمل وزن زیاد منجر به افزایش فشار بر روی رباط ها، ماهیچه ها و مفاصل می شود. کف پا را روی یک بطری آب یخ زده، توپ تنیس یا توپ گلف بچرخانید.