پا درد:علت و درمان – پروفسور بیژن فروغ

هر دو حالت جراحی (دیستال و پروگزیمال) خطر درد، عفونت و بهبودی آهسته زخم را همراه خود دارند. درد پا ممکن است با علائم متفاوتی از قبیل گز گز، مور مور، سوزن سوزن شدن، بی حسی و ضعف رفتن ساق پا همراه باشد. بیمار باید بریس را هنگام نشستن یا راه رفتن ببندد و فقط آن را در زمانهایی که پزشک اجازه داده است، باز کند. بعد از عمل، زانو در یک بریس بی حرکت است و بعد از ترمیم، تمرینات قدرتی و انعطافی تدریجی حدود ۶ هفته باید انجام گیرد. پارگی کامل نیز با ناتوانی در راست شدن پا و از دست دادن توانایی کشیدن زانو همراه خواهد بود. تغییر شکل به دلیل جمع شدن تاندون به سمت وسط عضله است که باعث برجستگی بزرگی میشود. گروه عضله دو سر بازو (Biceps Brachii) از دو سر بلند و کوتاه تشکیل شدهاند. از پوشیدن کفشهای پاشنه بلند و کفشهای تنگ خودداری کنید.

روغن اسطوخودوس و بابونه را با روغن دانه انگور مخلوط کنید و بر روی قسمت آسیب دیده ماساژ دهید. ارتفاع صندلی را تنظیم کنید تا روی میز مسلط باشید. پیاده روی شدید یا طولانی مدت به خصوص برای افرادی که به این کار عادت ندارند ممکن است سبب ایجاد درد در چنین نواحی گردد. یکی دیگر از دلایل پا درد شدید است که موجب التهاب و سوزش در زیر پشت انگشتان پا می شود. فاشیای پلانتار از قسمت جلویی استخوان پاشنه پا شروع شده و به قسمت های کناری متصل می شود. استفاده از صندلی های جایگزین می تواند جذب انرژی را افزایش داده و حمایت از پا را افزایش دهد.

می توانید گرفتگی عضلانی را با ورزش کاهش دهید. هر دو حالت ترمیم پارگی تاندون عضله دو سر بازو به مراقبت بعد از عمل تا 4 هفته نیاز دارند و فیزیوتراپی و حرکات تقویتکننده را شامل میشوند. درصورتی که مکانیسم اکستانسور (مراحلی زنجیرهای که زانو را قادر به صاف شدن میکنند) سالم باشد پارگی جزئی را میتوان بدون عمل جراحی کنترل کرد، این روش شامل ثابت کردن مفصل زانو در یک مهاربند، همزمان با توانبخشی است. عملکرد دوم عضلات دوسر بازو در خم شدن آرنج است. پارگی دیستال تاندون عضله دوسر به طور معمول نیاز به جراحی فیکساسیون برای بازگرداندن دامنه حرکت و قدرت به آرنج دارد. درمان پارگی تاندون چهار سر ران به درجه پارگی آن بستگی دارد.

از فعالیتهایی که به نوروم فشار میآورد، خودداری کنید. • تورمی که همراه با مشکلاتی مانند تنگی نفس باشد که یکی از علائم احتمالی سکته است. این امر بلافاصله با درد در قسمت جلوی زانو یا ران و مشکل در تحمل وزن همراه است. برای آشنایی بیشتر در مورد برخی از دلایل احتمالی علت درد کف پا در صبح، علائم و درمان آن با ما همراه باشید. بیشتر پارگیها زمانی اتفاق میافتد که آرنج در وضعیت خم باشد. کشیدگی عضلانی یک آسیب شایع است و زمانی اتفاق میافتد که فیبرهای عضلانی به دلیل کشش بیش از حد پاره شوند. گرفتگی عضلات زمانی رخ میدهد که یک عضله، معمولا در ساق پا، ناگهان سفت میشود. با استفاده از تصویربرداری اشعه x احتمال شکستگی استخوان در آن ناحیه رد میشود و ممکن است برای کمک در بررسی میزان آسیب وارد شده به عضله، تاندون و استخوان، MRI تجویز شود.