پا درد بعد از ورزش چه علتی دارد و برای درمان چه باید کرد؟

• سندرم کمپارتمان: عارضهای است که در آن تورم شدید بخشها یا کمپارتمانهایی از پا که حاوی عضلات هستند باعث میشود که فشار درون آن کمپارتمانها به حدی افزایش یابد که دیگر قلب توانایی حرکت دادن خون در آنها را نداشته باشد، و در نهایت خونرسانی به درون این کمپارتمانها قطع شده و فرد دچار درد، بیحسی و ناتوانی در حرکت دادن مچ یا قوزک پا شود. علائمی که میتواند با درد پا به علت عفونت و التهاب همراه شوند عبارتند از سرخی پوست، تورم پا، تب، تورم مفصل، درد مفصل، کمردرد و غدد لنفاوی متورم در ناحیه کشاله ران. ترومبوز عمیق سیاهرگی معمولاً پس از دوره های طولانی بستری بودن، در پاها ایجاد می شود و می تواند باعث درد و تورم در این ناحیه گردد. استروئیدها میتوانند تورم و التهاب اعصاب را کاهش دهند.

استراحت. استراحت برای پیشگیری از آسیب بیشتر توصیه می شود و اجازه می دهد تا زمان بهبودی تورم را کاهش دهد. این شیوهی درمانی (شاکویوتراپی) برای افرادی که از دردهای شدید و مزمن رنج میبرند، نتایج بسیار خوبی را به همراه خواهد داشت. تاندونیت : التهاب تاندون گفته میشود تاندون طناب ضخیمی است که عضلات را به استخوان متصل میکند. سعی کنید غذاهای حاوی کلسیم را در برنامه خود قرار دهید. اگر ضعف در پاها شدید است، باید به پزشک ارتوپد مراجعه کنید. در صورتی که پا درد باعث نگرانی شما شده است و مراجعه کنید. مصرف مسکنهای ضدالتهاب گاهی عوارض جانبیای را به دنبال دارد که درد و خونریزی شکم از مهمترین آنها به شمار میآیند. شین آتل ها حساسیت موضعی و شدیدی را در عضلات ایجاد می کنند و گاهی اوقات درد استخوان به طور معمول در اطراف استخوان ساق احساس می شود. پادرد معمولاً از مشکلاتی ایجاد میشود که با انجام اقدامات خودمراقبتی و یا عمل به برنامهی درمانی پزشک تسکین مییابد.

یخ. قرار دادن یخ روی ساق پا و بلند کردن پا نیز در تسکین و درمان درد ساق پا مؤثر است. سرمای یخ باعث کاهش جریان خون در رباط آسیب دیده میشود و در نتیجه درد و التهاب تا حدی تسکین مییابد. کمپرس یخ را به آهستگی روی قسمت آسیب دیده فشار دهید. زمان دراز کشیدن در تخت پا را روی بالش قرار دهید. کفی و کفشهای طبی، موقعیت و حرکات پا را کنترل میکنند. این نوع درد پا را تیر کشیدن پا نیز میگویند. شکستگیهای بسیار ریز (میکرو شکستگیها) در سطح استخوان درشت نی نیز علت بروز این درد دانسته شده است.

بعضی دیگر بر این باوراند که التهاب تاندونها (تاندونیت)، کشش و رگ به رگ شدن عضلهها یا التهاب غشاء پیرامون استخوانهای درشت نی و نازک نی میتواند منشأ درد ساق پاباشد. نشانههای دیگری که همراه با درد پا اتفاق میافتند کدامند؟ گاهی درد پا با علائم و نشانههایی همراه میشود که میتواند نشانگر عارضهای جدی و تهدیدکنندهی زندگی باشد. در صورتی که درمانهای خودمراقبتی در طول چند روز نخست جوابگو نباشد، با یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی دیدار کنید. یکی از علت های پا درد مشکلات ساختاری می باشد، یک راه برای این مشکل استفاده از کفی و کفش طبی سفارشی است، برای این منظور می توان از ارزیابی بیومکانیکال با استفاده از اسکن فشاری و اسکن ستون فقرات استفاده کرد. مقداری یخ را، حداقل چهار مرتبه در روز، برروی ناحیهی دردناک پا قرار دهید. در بسیاری از موارد کاهش فوری درد، و همچنین بهبود تحرک و عملکرد حاصل خواهد شد.این روش درمانی غیرتهاجمی بوده و به راحتی توسط بیمار پذیرفته میشود.