پا درد بعد از ورزش چه علتی دارد و برای درمان چه باید کرد؟

برخی از حرکات باعث تقویت عضلات پا میشوند و به بهبود وضعیت آنها کمک میکنند. ورزش کردن باعث تقویت عضلات و افزایش انعطافپذیری آنها میشود. مدت زمان ورزشهایی را که موجب درد ساق پا میشود بهتدریج افزایش دهید مثل دوچرخه سواری و وزنهبرداری. در اینجا، عضله برای دفاع از خود به حالت اسپاسم (گرفتگی) درمیآید، که این وضعیت میتواند باعث افزایش درد شود. گرفتگی یا اسپاسم عضلات معمولا زمانی که عضلات ساق پا منقبض میشوند، منجر به درد شدید، تیز و ناگهانی میشود. خستگی عضلانی و کم آبی ممکن است منجر به گرفتگی عضلات پا، به ویژه در ساق پا شود.

درد ممکن است از ناحیه کمر و لگن شروع شود، و سپس تا درد ساق پا گسترش یابد. پاهای خود را به سمت بالا و پائین برای یک دقیقه حرکت دهید برای یک دقیقه استراحت کنید و سپس تکرار کنید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید یک دقیقه استراحت کنید و سپس آن را در سمت مقابل تکرار کنید. هرچند در برخی موارد، ممکن است یک عارضه پزشکی جدی عامل درد باشد. در مواردی هم ممکن است سرطان در نواحی دیگر مثل کبد، کلیه و یا روده باشد و به استخوان متاستاز دهد. آرتروز مفصل ران و مرالژی پارستتیکا نیز از دیگر دلایل درد ران پا است. همچنین ممکن است درد در محلی که تاندون آشیل به پاشنه برخورد میکند؛ ایجاد شود. بیماری عروق محیطی، لخته شدن خون و آرتروز همگی میتوانند باعث درد پا شوند و اگر فقط بعد از ورزش متوجه درد میشوید، ممکن است چند دلیل وجود داشته باشد.

سطح بالای قند خون است که می تواند به اعصاب آسیب برساند. گاهی اوقات بدن میتواند به تنهایی لخته خون را حل کند، و با جریان یافتن مجد خون، درد هم از بین میرود. همچین ماساژ شبانه محل درد با لیمو و روغن کرچک یا روغن زیتون نیز تا حد زیادی تاثیر گذار است. گرفتگی پا در حاملگی نیز در زنان شایع است. تیم پزشکی ما واقف است که اکثر آسیبهای پا از التهاب مفصل پا، کپسول مفصلی یا بافت نرم مانند رباطها یا عضلات ناشی میشود. قبل از شروع فعالیت، بیماری هایی مانند نقرس، دیابت، انواع خاصی از آرتروز و نوروپاتی باید درمان شوند. این عارضه معمولاً در عضلات بزرگتر مانند عضلات همسترینگ، دوقلوی پا و یا چهار سر ران رخ می دهد. تمرینات تقویتی: برای جلوگیری از درد باید عضلات قوی شوند. پایتان باید صاف باشد و آن را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه در این حالت نگه دارید.

اگر تردید دارید که علائم ترومبوز ورید عمقی را دارید، به اورژانس مراجعه کنید. پمادها هم میتوانند التهاب را کاهش دهند و درد را تسکین دهند. لیمو را هم میتوانید به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی مصرف کنید. درد صورتی که درد ساق پا با یکی از علائم زیر همراه باشد شدت و وخامت مشکل را نشان می دهد و حتما در چه سریع تر باید به پزشک مراجعه کنید. آسیب دیدگی معمولا با احساس بیثباتی در هنگام پیاده روی یا تمرین همراه است و میتواند علت درد پا باشد. در این روش باید مقداری یخ را داخل پلاستیک بریزید و بهمدت ۲۰ دقیقه روی محل قرار دهید. این کار را به مدت۲۰ تا۳۰ ثانیه و روزانه ۳ بار انجام دهید. بهداشت پا را رعایت کنید. برای پیشگیری از درد ساق پا میتوان عواملی را که سبب ایجاد آن میشود را با رعایت موارد زیر کنترل کرد. اعصاب بدن آنقدر ملتهب میشوند که بیمار دچار دردهای غیر قابل کنترل میگردد.