پا درد بعد از ورزش چه علتی دارد و برای درمان چه باید کرد؟

درمان سکته مغزی نیازمند تیمی از متخصصان پزشکی است و برای کنترل لخته خون نیاز به مراقبت ضد آمبولی و داروهای رقیقکننده خون است. دو نوع داروی بدون نسخه وجود دارد، که می تواند به کاهش درد و ورم پا کمک کند.استامینوفن (تیلنول) درد را کاهش می دهد، در حالی که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپیرین، ایبوپروفن(موترین) یا ناپروکسن(ناپروسین)می تواند همزمان درد و التهاب را برطرف کند. درد ناگهانی ران که توانایی راه رفتن را محدود میکند. تحقیقات ثابت کرده است که ورزش به رفع درد ران ناشی از مشکلات اسکلتی – عضلانی کمک میکند. پاشنه های خود را تا جایی که می توانید از زمین بلند کنید و برای چند ثانیه نگه دارید.

سیاتیک ممکن است باعث درد پا در جایی شود که عصب سیاتیک به دلیل قرار گرفتن تحت فشار یا به دام افتادن ملتهب شود. گردش خون ضعیف ناشی از دلایل دیگر مانند سفت شدن شریانها و یا بیماری شریان محیطی نیز میتوانند باعث مشکلات پا شوند. این حرکت را با پای دیگر خود انجام دهید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید، سپس پای خود را عوض کنید. چندین بار در روز این ورزش را تکرار کنید. چند بار در روز یخ را به مدت 10 تا 20 دقیقه استفاده کنید. سایر اصطلاحهایی که برای این مشکل در پزشکی استفاده میشود شامل موارد زیر است: بیماری شریانی محیطی، بیماری انسداد شریانی محیطی یا بیماری عروقی محیطی. ازکیسه های یخی موجود در بازار استفاده نکنید ،چرا که معمولا بیش از حد سرد می شوند.

در مواردی که درد شدید است، از داروهای مسکن که نیازمند نسخه پزشک است استفاده میشود اما برای علائم خفیف، ممکن است استامینوفن تجویز شود. اگر درد مربوط به قسمت ساق پا است، میتوانید پاهای خود را بکشید، طوری که انگشتان شما کاملا کشیده شود. شکستگیهای تنشی، شکستگیهای کوچکی هستند که در استخوانهای پا به ویژه در استخوان ساق به وجودمیایند. شین آتل ها حساسیت موضعی و شدیدی را در عضلات ایجاد می کنند و گاهی اوقات درد استخوان به طور معمول در اطراف استخوان ساق احساس می شود. کشیدگی عضلانی در سه سطح درجه بندی میشود: کشیدگی عضلانی درجه یک به معنای حساسیت عضله در لمس و کمی متورم شدن است، در حالی که کشیدگی عضلانی درجه سه به این معنی است که درد شدید دارید و قدرت عضله به طور کامل از دست میرود. هر ضربهای در ران که باعث آسیب شود، در ران پا درد ایجاد میکند.

می تواند باعث ایجاد بی حسی، درد و یا احساس خارش شود. کمبود آهن باعث سوزن سوزن شدن ، سوزش ، خارش و احساس درد شدید و گرفتگی در پاها می شود پس سعی کنید به مقدار کافی مواد مغذی در رژیم غذایی خود قرار دهید. طبیعتاً بعضی از مشکلاتی که باعث ایجاد درد ران پا میشوند وضعیت اضطراری محسوب میشوند، مثلاً اگر درد ناشی از سکته مغزی یا لخته خون باشد، بیمار باید فوراً تحت مراقبتهای پزشکی قرار بگیرد. در حالی که پای راست خود را بلند میکنید تمام بدنتان را با دست راست در تعادل قرار دهید. آسیب شایعی است و معمولا زمانی که فیبرهای عضلانی در نتیجه کشیدگی بیش از حد پاره شوند، رخ میدهد. ماساژ نقاط ماشه ای، شامل یافتن نقاط حساس در پای بیمار است و درحالی که پا را خم و می کشند آن نقاط را فشار می دهند.