15 علت درد در پاها

این بیماری نوعی اختلال در تاندونهای بدون غلاف است که در اثر فعالیتهای مکرر یا طولانی مدت، اعمال فشار شدید، حالتهای نشستن و ایستادن نامناسب و لرزش یا تنش مکانیکی موضعی، فیبرهای تاندونها مانند یک طناب از بین رفته و پاره میشوند. با انجام فعالیتهای مکرر یا طولانی مدت، اعمال فشار شدید و لرزش و استرس مکانیکی ممکن است مایعات کافی تولید نشود یا مایعاتی با کیفیت روانکاری ضعیف تولید شود. بیشتر اوقات، علت پیری است. در افرادی که به التهاب تاندون شانه مبتلا هستند، شدت درد هنگام استفاده از شانه اغلب بیشتر میشود. اختلالات تاندون شانه در بین کارگرانی که در معرض حرکات تکراری زیاد هستند و نیاز به استفاده چشمگیر از قدرت دست دارند و افرادی که به کارهایی مشغول هستند که در آن نیاز به حالتهای نامناسب مانند کار بالای سر و بالا بردن بازوها دارند بیشتر دیده میشود.

شایعترین اختلالات تاندون شانه، تاندینوپاتی دوطرفه و تاندینوپاتی روتاتور کاف است. از جراحی آرتروسکوپی یا جراحی باز (با استفاده از یک برش بزرگتر) گاهی اوقات برای درمان التهابِ استخوانی انجام میشود که به درمان غیر جراحی پاسخ نداده و باعث درد شده است. با این وجود، تاندینوپاتی آرنج میتواند به دلیل ورزشهایی غیر از گلف و تنیس و همچنین فعالیتهای مربوط به کار شامل استفاده زیاد از عضلات مچ دست و بازو ایجاد شود. تاندینوپاتی دوطرفه ممکن است به دلیل التهاب تاندون در اطراف عضله دو سر بازو یا تخریب تاندون در اثر حرکت تکراری دست در بالای سر یا روند پیری طبیعی بدن باشد. درد در آرنج که به بازو یا پایین بازو گسترش مییابد.

از جمله عواملی هستند که در برخی افراد موجب گرفتگی و درد شدید در ماهیچه پا می شوند. ورم کف پا: در ناحیه کف پا، رباط محکمی وجود دارد که در قسمت استخوان پاشنه پا تا انگشتان پا منتهی می شود. برخی از پلیس ها یا کارگران ساختمانی که مجبور به استفاده از کمربندهای سنگین هستند عمدتا از درد در ناحیه ران خود شکایت دارند. درد ساق پا ممکن است به طور مختصر ادامه داشته باشد یا ثابت باشد و کل پا یا فقط یک ناحیه خاص را تحت تأثیر قرار دهد. هیچگاه یخ را به طور مستقیم روی پوست قرار ندهید.

تاندینوپاتی آرنج، اغلب بازوی غالب (یعنی مثلا بازوی راست در افرادی که راست دست هستند) را خصوصا در ورزشکاران، تحت تأثیر قرار میدهد. ضعف در پا هنگامی رخ میدهد که عصب کمری یا خاجی تحت فشار باشد. چاقی و اضافه وزن فشار زیادی بر روی پاها وارد می کند. اگر فرد استراحت نکند یا به دنبال درمان نباشد، آسیب های تروماتیک نیز می توانند به مشکلات طولانی مدت یا مزمن تبدیل شوند. پارگی کامل نیز با ناتوانی در راست شدن پا و از دست دادن توانایی کشیدن زانو همراه خواهد بود. معمولاً سطح اکسیژن در این نقطه پایین تر است و فرآیند خون رسانی ضعیف انجام میشود که این امر باعث ضعیف شدن توانایی آن اندام برای بهبود میشود. بهطور نادر، مشکل گردش خون ناشی از نازک شدن دیواره سرخرگ پشت زانو است. در این روش خون از بیمار گرفته میشود، با سرعت زیاد میچرخد (سانتریفوژ میشود) تا سلولهای خونی موسوم به پلاکت جدا شوند و سپس پلاکتها در محل آسیبدیده به بدن تزریق میشوند.