15 علت درد در پاها

این درد می تواند در شب مانند درد پا ناشی از گرفتگی عضلات و ییا در صبح مانند درد ناشی از آرتروز زانو بیشتر شود. ورم کف پا بیشتر در دونده ها دیده می شود. درد همراه با این بیماری ممکن است با فعالیت در مراحل اولیه آسیب، بیشتر شود. هر ناهنجاری صفحات بین مهرهای یا ستونفقرات – مثل تومور یا عفونت – ممکن است با پا درد شدید و بدون درد پشت خود را نشان دهد. فرد مبتلا هنگام راه رفتن احساس مبهم گرفتگی عضله میکند (چون ماهیچه نیاز به خون اکسیژندار بیشتری دارد) و این حالت با استراحت از بین میرود. هنگامی که این تنش بیش از حد قوی و یا مکرر باشد، بافت همبند دچار آسیب میشود.

این فعالیتها معمولاً شامل پیادهروی بیش از حد، دویدن (به خصوص در سربالایی، در سطوح ناهموار و یا پوشیدن کفش نامناسب مانند صندل)، پرش و فعالیتهای وزنهبرداری میباشد. این فشار به طور معمول با راه رفتن بیش از حد، دویدن و یا فعالیتهای پرشی (مانند افزایش شدت تمرینات و یا دویدن) رخ میدهد و اغلب در دوندهها و فوتبالیستها دیده میشود. این درد با استراحت (معمولاً در شب و یا هنگام بیداری در صبح) و نیز با فعالیتهایی که بر تنوپریوستوم فشار و استرس وارد میکنند، افزایش مییابد. بهطورمعمول، بیماران مبتلا به این عارضه، هنگام لمس و یا فشار دادن مرز داخلی استخوان ساق پا به ویژه در امتداد یک سوم انتهایی استخوان، درد را احساس میکنند. شایع ترین علت درد ساق پا و به اصطلاح بیماران گرفتگی رگ پشت ساق پا سیاتیک ، دیسک کمر و تحریک پذیری ناشی از بیماری های کمر می باشد ، هر چند ممکن است بیمار کمردرد نداشته باشد .

در ابتدا با باریک شدن شریان ها، درد به دلیل اتمام سریع تر اکسیژن ماهیچه ها به وجود می آید، اما با تشدید شدن آن، درد ممکن است شب ها ایجاد شود. در ابتدا بطری آب گرم را روی ناحیه آسیب دیده پا قرار دهید. با وجود این که بالا بودن کلسترول خون روی سلامت بدن تأثیر منفی می گذارد، اما معمولا با علامت و نشانه خاصی همراه نیست که افراد به راحتی متوجه افزایش کلسترول در خون خود شوند. این درد امکان دارد از جایی غیر از پا، مخصوصا از ستون مهرهها، سرچشمه بگیرد. شکستگی انگشت پا با علائمی از قبیل داشتن درد ضربان دار در ناحیه انگشتان پا، اگر آسیب وارد شده خیلی شدید باشد، ممکن است حتی صدای شکستن استخوان را بشنوید. درد پا ممکن است برای کودکان نیز اتفاق بیفتد.

یک بررسی توسط پزشک متخصص درمان پا برای تجویز ارتز و اصلاح هر گونه ناهنجاری وضعیت پا نیز ممکن است لازم باشد. علاوه بر این ها، جریان ناکافی خون ناشی از سختشدن سرخرگهای پا ممکن است به لنگیدن متناوب پا منجر شود. این گرفتگی به طور مداوم پس از طی مسافت مشخصی شروع میشود. گاهی درد مفاصل بعد از یک دوره عفونت یا همزمان با آن دیده میشود و همچنین ممکن است درد مفاصل با ضایعات پوستی همراه باشد. در موارد شدید، تورم، قرمزی و گرمی نیز ممکن است وجود داشته باشد. با وجود این، تجربه این درد در هنگام شب را نباید نادیده گرفت و حتما با پزشک مشورت کنید. شاید عده ای این دردها را به نوع خوابیدن یا زیاد روی پا ایستادن ارتباط می دهند اما پزشکان هشدار داده اند که این پادردها را نباید نادیده گرفت بلکه یک علامت هشداردهنده است که می تواند نشانه بالا بودن کلسترول خون باشد.