6. مکملهای حاوی ب.کمپلکس و خصوصا ویتامین B12

دیسک در نتیجه تحلیل رفتن کوچک میشود و حرکت میکند و در پیامد آن فضای کافی برای ریشههای اعصاب باقی نمیماند و عارضهای موسوم به تنگ شدن کانال نخاعی فورامینال بروز مییابد. برای مثال، رو به جلو خم شدن درد ناشی از تنگی کانال نخاعی را آرام میکند، حال آن که چرخیدن (مانند حرکت هنگام ضربه زدن به توپ در بازی گلف) درد مفصل فاست مرتبط با درد پا، درد مفصل ران و درد کشاله ران را تشدید میکند. درمانهای بدون جراحی گوناگونی برای تسکین پا درد ناشی از اکثر گونههای فتق دیسک وجود دارند. برای رفع بی حسی و ضعف رفتن ساق پا یا درد در ساق پا ، جراحی میکرودیسککتومی (کاهش فشار در مقیاس میکرو) برای برداشتن بخشی از دیسک به منظور کاهش فشار روی عصب انجام میشود و در نتیجه بیحسی و خواب رفتن و گز گز پا در اثر التیام عصب تحت فشار برطرف میشود. درد بسیاری از بیماران در نتیجه فیزیوتراپی و استراحت کردن هنگام بروز درد شدید تسکین مییابد، اگرچه درد مداوم و ناپایداری قابل ملاحظه را میتوان با عمل جراحی فیوژن (الحاق یا خشک کردن ستون فقرات) درمان نمود.

این فعالیتها معمولاً شامل پیادهروی بیش از حد، دویدن (به خصوص در سربالایی، در سطوح ناهموار و یا پوشیدن کفش نامناسب مانند صندل)، پرش و فعالیتهای وزنهبرداری میباشد. پا درد ممکن است به دلایل متعددی از قبیل: پیری، پوشیدن کفشهای ناراحتکننده، پیادهروی بیشازحد، ایستادن روی پای خود برای مدت طولانی، کمبود مواد معدنی، دیابت یا غیره باشد. در ابتدا بطری آب گرم را روی ناحیه آسیب دیده پا قرار دهید. افراد با تجربه و آموزش دیده میتوانند از وسایل الکتریکی پزشکی مانند التراسوند، انواع محرک الکتریکی، لیزر درمانی و/ یا روشهای دستی برای کاهش درد و افزایش جریان خون به موضوع آسیب دیده استفاده کنند.

در این بخش به راههای درمانی هر یک از موارد فوق می پردازیم. متخصص ستون فقرات بر مبنای این اطلاعات، در قالب بخشی از سابقه کامل پزشکی بیمار، معاینه فیزیکی و آزمایشهای تشخیصی ماممد نوار عصب و عضله به علل احتمالی پا درد مرتبط با مشکلات ستون فقرات پی میبرد و روشهای درمانی مناسب را پیشنهاد میدهد. خود پا ممکن است گرفتار فشردگی عصب شود که ایجاد سوزش، گزگز، کرختی و ضعف می کند. در کلینیک امید نیز، پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی این تست را با استفاده از دستگاههای دقیق الکترودیاگنوسیک و سوزن های استاندارد، جهت بررسی کارکرد عصب و عضله مربوطه برای بیماران این مرکز انجام می دهند.

هدف از انجام تست بررسی کارکرد عصب و عضله مربوطه است. تنگی کانال نخاعی معمولاً، اگرچه نه همیشه، بیماران سالمند را هدف قرار میدهد، چون مفصلهای فاست با بالا رفتن سن به دلیل فرسایش ستون فقرات به تدریج بزرگتر میشوند. بعد از قرار داشدن الكترود از بيمار خواسته مي شود كه عضله خود را ابتدا به مقدار كم وسپس با درجات بيشتري منقبض كند. علاوه بر آن، برخی بیماران درمان را با اهداف زیبایی انجام میدهند تا از ظاهر نامطلوب وریدهای واریسی رهایی یابند. در مواردی که فشار بسیار زیادی بر صفحه رشد وارد شود، باعث بروز التهاب خواهد شد. شاید این برایتان بسیار غافلگیرکننده باشد که درد پای شما به دلیل وجود مشکلی در ستون فقرات کمر به وجود آمده است، چرا که این دو قسمت از بدن فاصله نسبتا زیادی از هم دارند. اگر درد شما ادامه داشت و با درمانهای خانگی از بین نرفت یا اینکه اگر درد شدیدی دارید و این درد با علائم دیگری هم همراه است، ممکن است نشاندهندهی مشکلی جدی باشد که در این صورت حتما باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.