6. مکملهای حاوی ب.کمپلکس و خصوصا ویتامین B12

آرتریت معمولا عضلات زانو و لگن را تحت تاثیر قرار میدهد. به عنوان مثال می توان به وجود کرپیتوس اشاره کرد که با صدای بیرون آمدن یا ترک خوردن در زانو تشخیص داده می شود یا آرتروز، یک بیماری خود ایمنی است که مفاصل ران، زانو یا مچ پا را تحت تأثیر قرار می دهد. به گفته دکتر اقدسی متخصص واریس درد اعصاب بیشتر در شب ها حس می شود چرا که عوامل حواسپرتی کمی وجود دارند. در جلسهی ملاقات با پزشک، دکتر وریانی در مورد علائمی که دارید از شما سوال میکند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی برای بررسی دقیق پا می توان آن را اسکن نمود.

در بسیاری از مواقع دردپا موضوع جدی نیست و با چندین روش درمان خانگی میتوان آن را برطرف کرد. از کودک خود بخواهید تا پای خود را در شرایط مختلف تکان دهد در صورتی که متوجه هرگونه حالت غیر عادی در وضعیت فرزند خود شدید با پزشک متخصص صحبت کنید. علل غیر شایعی همچون تومورهای سرطانی استخوان، بیماری پرتس پا- ساق پا، درد عصب سیاتیک، تومورهای غیرسرطانی و لغزش اپی فیر سر استخوان ران نیز می توانند باعث پا درد شوند. اگر درد کف پا نه چندان خفیف باشد و بیمار درد نسبتا متوسطی را تجربه نماید، می بایست، از فیزیوتراپی، تزریق داروهای بی حس کننده و ضد التهاب، آتل شبانه از جنس سخت و آتل غیر ثابت به هنگام راه رفتن استفاده شود. البته در مواردی نیز پزشک توصیه می کند تا بیمار رادیوگرافی، آزمایش خون و آزمایشات هدایت عصبی انجام دهند.

به عنوان مثال بیماری پارکینسون، کنترل عضلات را سخت می کند و تاثیر بسیار زیادی بر کف پا دارد و می تواند علت درد کف پا محسوب شود. این آسیب زمانی رخ میدهد که عضلات اطراف استخوان ساق پا در اثر استفاده بیش از حد پاره شوند. و در ناحیه پا می تواند از بیماری های رماتیسم و فاشیا منجر گردد. در کف پا، مفاصل مختلفی وجود دارد که بروز بیماری های مختلف، ممکن است علت درد کف پا و درد این مفاصل باشد. وجود توده در قسمت تحتانی کمر، لگن یا ساق پا ممکن است عروق خونی یا اعصاب را فشرده کند و منجر به درد یا بی حسی در پا شود.

خستگی عضلانی و کم آبی ممکن است منجر به گرفتگی عضلات پا، به ویژه در ساق پا شود. ماهیچههایی که در بسیاری از مواقع کشیده میشوند، عضلات پاهای شما از جمله عضلات ساق پا، عضلات چهار سر ران و عضلات همسترینگ هستند. هر چند به معرفی شایع ترین علت درد کف پا در کودکان پرداختیم اما در اغلب موارد علت درد کف پا در کودکان می­تواند به دلیل عدم استفاده از کفش مناسب برای دویدن و یا پوشیدن کفش­های خیلی تنگ باشد. هر چند درد کف پا، عمدتا به عنوان بیماری خاصی تلقی نمی شود و چندان جدی نیست، اما ممکن است در مواردی شدت یافته و شرایط را برای فرد بغرنج نماید. گاهی اوقات ممکن است علت درد کف پا در صبح و هنگام پیاده روی عواملی مانند استفاده از کفش نامناسب و یا استفاده بیش از اندازه از پا باشد. از همین رو، شناسایی به موقع بیماری بسیار ضروری است.