9 علت درد ساق پا – دکتر توفیق فوق تخصص جراحی عروق

دارو درد را کاهش میدهد و فیزیوتراپی نیز میتواند کمک کند. کیست گنگلیون در صورتی که به پا یا مفصل فشار وارد کند میتواند موجب درد پا شود. در طی این بیماری استخوان ها جریان خون خود را از دست می دهند و شروع به مردن می کند که نتیجه چنین چیزی احساس درد شدید در طول شب است موجب ناراحتی و اختلال در خواب بیمار می شود. به همین علت است که بیشتر بانوان در دوران بارداری خود از احساس درد در پای خود احساس ناراحتی و شکایت می کنند. گاهی اوقات ممکن است علت درد کف پا در صبح و هنگام پیاده روی عواملی مانند استفاده از کفش نامناسب و یا استفاده بیش از اندازه از پا باشد. در صورت مشاهده درد و خستگی در پای خود در حین راه رفتن طولانی از ادامه پیاده روی اجتناب کنید و کمی استراحت کنید. اما در نظر داشته باشید در صورت استمرار درد برای تشخیص و درمان صحیح مراجعه به پزشک بسیار ضروری است.

از آنجا که دلیل درد ناشی از ضربه دیدن پا مشخص است، درمان مناسب نیز برهمین اساس شروع میشود. شل کنندههای عضلانی نیز برای رفع گرفتگی تجویز میشود. افزایش وزن و بالا رفتن سن: علاوه بر این ها، افزایش وزن نیز علت درد کف پا است. افزایش سن نیز می تواند علت درد کف پا باشد و افراد بالای 40 سال معمولا از درد کف پا شکایت دارند. برای کاهش شدت درد می­­توانید از درمان­های خانگی کمک بگیرید. همچنین مصرف آب زیاد و مکمل منزیم به درمان درد کف پا نیز کمک می کند. همانطور که می دانید در دروان بارداری فرد دچار اضافه وزن خواهد شد و همین اضافه وزن فشار زیادی بر روی پا وارد می کند. باند فشرده سازی را میتوان بر روی پای آسیب دیده قرار داد. از کودک خود بخواهید تا پای خود را در شرایط مختلف تکان دهد در صورتی که متوجه هرگونه حالت غیر عادی در وضعیت فرزند خود شدید با پزشک متخصص صحبت کنید.

در صورتی که درد خفیف باشد، از روش هایی مانند کاهش وزن، ماساژ پا، گذاشتن یخ، استفاده از گرما، تمرینات کششی و یا مسکن استفاده می شود. درد در ناحیه مچ و کف پا به دلیل زیاد بودن فعالیت بدنی در کودکان بسیار شایع است. درد در ناحیه پنجه پا را می توان درد متاتارسالژدی خواند. البته در بعضی موارد نیز علت درد کف پا در صبح می­تواند به دلیل انجام حرکات ناصحیح ورزشی و یا پیاده روی طولانی مدت باشد. این کار معمولا در مراکز ارتوپدی فنی ( پروتز) انجام می شود. در صورتی که 3 ماه پس از شروع درمان، درد کف پا رفع نشود، سونوگرافی و یا ام آر آی انجام خواهد شد. در صورتی که درد بهبود نیافته و ادامه دار باشد، بهتر است به پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که تنها برای یکبار هنگام بیدار شدن از خواب در کف پای خود احساس درد کردید جای نگرانی نیست.

برخی از آن ها تصور دارند که این درد در ناحیه کف می تواند عادی باشد، در صورتی که چنین نیست و افزایش وزن می تواند منجر به درد کف پا شود. با افزایش وزن، فشار بر روی پاها بیشتر می شود و به همین دلیل در این ناحیه احساس درد زیادی خواهید داشت. زمانی که در قسمت انتهایی انگشت شست پا احساس درد میکنید، پاهای چمنی ایجاد میشوند. وزن اضافی می تواند استرس اضافی بر فاشیای کف پا شما ایجاد کند. در دویدن های شدید و گاه طولانی مدت نیز، قسمت جلوی پا هنگام حرکت فرد، نیروی قابل توجهی را تحمل می کند. به عنوان مثال بیماری پارکینسون، کنترل عضلات را سخت می کند و تاثیر بسیار زیادی بر کف پا دارد و می تواند علت درد کف پا محسوب شود.