نخ ارامید و پکینگ نسوز - رابطه این دو با هم

پکینگ نسوز یکی از مهمترین محصولات عایق سازی در صنعت است که از الیاف نسوز تشکیل شده است. پکینگ نسوز برای درزگیر

توسط مدیر سایت در 16 آبان 1402

پکینگ نسوز یکی از مهمترین محصولات عایق سازی در صنعت است که از الیاف نسوز تشکیل شده است. پکینگ نسوز برای درزگیری و آب بندی انواع قطعات، مخازن، دیگ ها، پمپ ها، شیرها و سایر تجهیزات صنعتی که در معرض دماهای بالا، فشارهای زیاد، اصطکاک و مواد شیمیایی قرار می گیرند، استفاده می شود. پکینگ نسوز باعث کاهش خطر آتش سوزی، افزایش عملکرد و طول عمر قطعات، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و جلوگیری از اتلاف انرژی می شود.

 

پکینگ نسوز از انواع مختلفی از الیاف نسوز ساخته می شود که هر کدام خصوصیات و کاربردهای خاص خود را دارند. برخی از این الیاف عبارتند از:

 

آزبست: آزبست یک ماده معدنی است که دارای الیاف بلند و نازک است. آزبست دارای خواص عایق حرارتی، عایق برق، مقاوم در برابر سایش و خوردگی است. آزبست در گذشته به عنوان یک ماده نسوز پرکاربرد شناخته می شد و برای ساخت پکینگ ها، پارچه ها، نخ ها، نوار ها، ورق ها و سایر محصولات نسوز استفاده می شد. اما در سال های اخیر به دلیل خطرات جانبی آن بر روی سلامت انسان، استفاده از آن کاهش یافته و جایگزین های جدید تولید شده است

 

تولید می شود. فایبرگلاس دارای خواص عایق حرارتی، عایق برق، مقاوم در برابر سایش و خوردگی است. فایبرگلاس برای ساخت پکینگ ها، پارچه ها، نخ ها، نوار ها، ورق ها و سایر محصولات نسوز استفاده می شود.

سرامیک: سرامیک یک ماده غیر فلزی است که با پختن خمیر تشکیل شده از خاک رس، سنگ و سایر مواد در دماهای بالا تولید می شود. سرامیک دارای خواص عایق حرارتی، عایق برق، مقاوم در برابر سایش و خوردگی است. سرامیک برای ساخت پکینگ ها، پارچه ها، نخ ها، نوار ها، ورق ها، پتو ها، پشم ها و سایر محصولات نسوز استفاده می شود.

گرافیت: گرافیت یک ماده کربنی است که دارای ساختار لایه ای است. گرافیت دارای خواص عایق حرارتی، رسانا برق، مقاوم در برابر سایش و خوردگی است. گرافیت برای ساخت پکینگ ها، پارچه ها، نخ ها، نوار ها، ورق ها و سایر محصولات نسوز استفاده می شود.

آرامید: آرامید یک الیاف سنتزی است که با پلیمریزاسیون مواد شیمیایی تولید می شود. آرامید دارای خواص عایق حرارتی، مقاوم در برابر سایش و خوردگی، با دوام و انعطاف پذیر است. آرامید برای ساخت پکینگ ها، پارچه ها، نخ ها، نوار ها و سایر محصولات نسوز استفاده می شود.

تفلون: تفلون یک الیاف فلورینه است که با پلیمریزاسیون تترافلورواتیلن تولید می شود. تفلون دارای خواص عایق حرارتی، عایق برق، مقاوم در برابر سایش و خوردگی، ضد چسبندگی و ضد الکترواستاتیک است. تفلون برای ساخت پکینگ ها، پارچه ها، نخ ها، نوار ها، ورق ها و سایر محصولات نسوز استفاده می شود.

پکینگ نسوز را بر اساس نوع الیاف تشکیل دهنده آن، در رده های مختلف قرار می دهند. بعضی از این رده ها عبارتند از:

 

پکینگ نسوز آزبست: پکینگ نسوز آزبست از الیاف آزبست تشکیل شده است. این پکینگ دارای قابلیت تحمل دماهای تا 500 درجه سانتیگراد و فشارهای تا 100 بار است. این پکینگ مناسب برای درزگیری قطعات که در معرض آب، بخار، گاز، روغن و سایر محلول های آبی قرار می گیرند، است.

پکینگ نسوز فایبرگلاس: پکینگ نسوز فایبرگلاس از الیاف فایبرگلاس تشکیل شده است. این پکینگ دارای قابلیت تحمل دماهای تا 550 درجه سانتیگراد و فشارهای تا 150 بار است. این پکینگ مناسب برای درزگیری قطعات که در معرض آب، بخار، گاز، روغن و سایر محلول های آبی قرار می گیرند، است.منبع
مقالات مشابه
نظرات کاربرن